Victorie extraordinară a României, 4-2 cu Anglia

Meci Romania tineret

Fotbaliștii tricolori au făcut un pas uriaș spre semifinalele lui Euro 2019

Victorie extraordinară a României, scor 4-2, în fața Angliei, una dintre cele mai puternice echipe din Europa. O victorie uriașă care ne-a deschis porțile spre semifinalele Europenelor de tineret. O victorie prin care România scoate Anglia din Europa. Urmează acum meciul cu Franța, meci de asemenea foarte important.

Desfășurarea meciului a fost una așteptată, dominarea teritorială a englezilor, apărare calmă a tricolorilor. Dar, paradoxal, primele mari ocazii au aparținut României, un șut de la 18 metri al lui Hagi scos cu piciorul de Henderson (min. 4) după care vine o ratare uriașă a lui Ivan, care liber la 8 metri a șutat pe lângă (min.7). Apoi, în minutul 14, Denis Man, liber în mijlocul careului, a șutat de la 10 metri în portarul englez. După aceste ocazii România a contat în ofensivă doar prin Pușcaș, în timp ce apărarea noastră a dus greul. Dar în primele 45 de minute, în ciuda unei dominări teritoriale consistente, a posesiei net superioare (67-33), Anglia nu a avut decît o singură ocazie importantă, șutul lui Mont respins de portarul Radu.

După pauză, așa cum procedează de regulă fotbaliștii români, s-au așezat cu fundul în poartă. Drept urmare vreme de 30 de minute englezii au dominat autoritar, iar ocaziile lor s-au înmulțit. Din fericire portarul Radu, cel mai bun jucător al României chiar dacă am marcat 4 goluri, a fost în zi de grație și a parat câteva șuturi foarte periculoase.

A venit apoi minutul 75 când Pușcaș a deschis scorul, transformând o lovitură de la 11 metri obținută de Florinel Coman. Tribunele, cu peste 7.000 de români pe stadion, exultă și strigă< Hai România! Bucuria nu a durat foarte mult pentru că în minutul 79 englezii egalează prin Gray cu un șut plasat, la colțul lung. Dezamăgirea din tribune și din teren a durat doar 5 minute, pentru că Ianis Hagi recuperează la 20 de metri un balon, trece prin fentă de un adversar și marchează spectaculos cu un șut pe jos. Cu toții am avut convingerea că aici se încheie meciul. Dar nu, englezii au puterea să revină din nou și egalează prin Tomori (min. 87). Din nou dezamăgire în tribunele colorate în galben. Dar Florinel Coman are la final două momente de grație. În minutul 89 șutează pe jos de la 18 metri și portarul Henderson scapă mingea în plasă, după care în minutul 90+3 a șutat senzațional de la 20 de metri, vole la vinclul porții Angliei. Cam așa s-a scris istoria acestui meci care ne aduce la un pas de semifinalele lui Euro 2019. Urmează acum meciul cu Franța pe care îl vom aborda din postura de lider al grupei.

România: Radu – Manea, Nedelcearu, Pașcanu, Fl. Ștefan – T. Băluță, Cicâldău – Man (74 Dragomir), I. Hagi (88 Nedelcu), Ivan (67 Coman) – Pușcaș. Antrenor: Mirel Rădoi. Rezerve neutilizate: Căbuz, Vlad – Boboc, Petre, Grigore, Ghiță, Rus, Ciobanu.

Anglia: Henderson – Dasilva, Clarke-Salter, Kenny, Tomori – Dowell Barnes (46 Sessegnon, 55 Abraham), Gray – Mount, Calvert-Lewin, Maddison. Antrenor: Aidy Boothroyd

În ultima etapă din Grupa C (luni 24 iunie) România întâlnește Franța (Cesena, 22:00), iar Croația joacă cu Anglia (San Marino, 22:00).