Victoria Carei s-a calificat la zona de juniori A1

Nyeki a marcat patru goluri contra echipei Minerul Rodna

După ce a cucerit titlul județean pentru al cincea oară consecutiv, juniorii A1 de la CSM Victoria Carei au jucat la barajul pentru calificarea la faza zonală. Jucătorii lui Tabi Zsolt au avut de înfruntat Minerul Rodna, campioana din Bistrița-Năsăud. N-a fost o ”dublă” tocmai ușoară pentru sătmăreni. În primul meci disputat joi, 6 iunie, Minerul Rodna s-a impus la limită, scor 1-0 (0-0). A urmat returul de sâmbătă de la Carei.

În fața unui public călduros, CSM Victoria Carei a prins o zi mare și a obținut calificarea mai departe. Prima repriză a fost dominată categoric de careieni. Clubul nostru a deschis scorul prin Nyeki (min. 21), pentru ca tot el să dubleze avantajul echipei sale în minutul 42, dintr-un penalty. Repriza s-a încheiat abia după ce Nyeki a realizat hattrick-ul, în minutul 44.

În repriza a doua oaspeții s-au apropiat pe tabelă. Ionuț Pop a înscris pentru Minerul Rodna, iar coechipierul său, Traian Ianoș a marcat și el în minutul 69. Au urmat 25 de minute de foc în care sătmărenii erau obligați să marcheze, pentru că la 3-2 bistrițenii mergeau mai departe. Și a venit golul calificării. Același Nyeki a făcut 4-2 în minutul 90+4, transformând o lovitură de pedeapsă.

Victoria Carei: Toth, Preg, Boroș, Ghic, Balog, Schuller, Nyeki, Bakai, Vekker, Koter, Mihale/ Szilagyi, Vasiu. Antrenor: Tabi Zsolt.

Victoria Carei s-a calificat astfel la faza de zonă a Campionatului Național-Județean U19, juniori A1. O fază care se va disputa în perioada 14-16 iunie. Sunt șanse ca turneul să se desfășoare pe terenul din Carei.