Victoria Carei este campioana județului la juniori A1 de cinci ani

În finală a învins AS Căpleni cu 8-4 la general

CSM Victoria Carei a obținut marți pentru al cincilea an la rând titlul de campioană județeană la juniori A1. Finala Ligii a 4-a s-a jucat în sistem tur-retur, iar decisivul s-a disputat pe terenul echipei AS Căpleni.

Echipa din Carei s-a impus în tur cu 3-2, iar în deplasare a obținut o victorie mai categorică. După un început echilibrat, Vereș a deschis scorul pentru Carei (min. 5), dar AS Căpleni a egalat prin P. Baumgartner (min. 20).

Finalul primei reprize a aparținut Victoriei, echipă care a intrat la pauză conducând cu 3-1, după reușitele semnate de Vereș și Bakai. În repriza a doua au mai marcat, pe final, Bakai și Vekker, iar pentru AS a înscris același Baumgartner. AS Căpleni – Victoria Carei s-a încheiat 2-5, 4-8 la general.

AS Căpleni: Ilyes – Vakarcs, Ritli, Suller, Fischer, Szilagyi, Boldizsar, Rotter, Szabo, Jenei, Baumgartner: Gaborvigh, Fulop, Hamza, Z. Szilagyi, Korodi, Lobonc. Antrenor: Gabor Silaghi.

Carei: I. Schuller – Preg, Mihale, Boros, Ghic, Vekker, Nyeki, Bakai, Lobonț, Koter, Vereș/ Toth, Balog, Teodor, B. Szilagyi, Vasiu, Benze, Mezei, Negrean, Roșu, Fârte, Bogdan. Antrenor: Tabi Zsolt.

Pentru CSM Victoria Carei urmează barajul cu CS Minerul Rodna (Bistrița-Năsăud). Manșa tur se joacă azi, de la ora 17:00, iar returul pe 9 iunie la Carei. Echipa câștigătoare se califică mai departe la faza de zonă.