Vettel a câștigat prima cursă a sezonului

Sezonul 2018 de Formula 1 a luat startul în weekend odată cu Marele Premiu al Australiei. În cele din urmă, drepturile de televizare au fost luate de Digi Sport și Telekom Sport, astfel că fanii din România au putut să-și urmărească favoriții.

Prima cursă a sezonului a fost câștigată de germanul Sebastian Vettel (Ferrari). La capătul celor 58 de tururi, Vettel a fost înregistrat cu timpul 1h 29min. 33sec. 383/1000. L-a devansat cu peste cinci secunde pe britanicul Lewis Hamilton (Mercedes). Podiumul a fost completat de finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari).

Australianul Daniel Ricciardo (Red Bull) s-a clasat pe poziţia a patra, urmat de spaniolul Fernando Alonso(McLaren). Pentru Vettel este victoria cu numărul 48 din carieră. Totodată, germanul a fost al 100-lea podium din carieră.

Etapa a doua de Formula 1 va avea loc pe 8 aprilie, în Bahrain.