Vetiș a câștigat Cupa Satelor, turneu organizat de CS Someșul Oar

Cupa Satelor Satu Mare a fost un turneu de fotbal pentru copii, care s-a desfășurat pentru prima dată în anul 2021. Acesta a fost organizat și susținut de Clubul Sportiv Somesul Oar, Consiliul Județean Satu Mare și fundația Bethlen Gabor Alapkezelo Zrt. La acest eveniment sportiv au participat peste 120 de copii.

În primă fază s-au desfășurat trei turnee pe diferite zone. Câștigătoarele s-au calificat în marea finală desfășurată pe 26 noiembrie la Micula.

Au participat: Someșul Oar, Terebești, Livada și Vetiș.

Esența si scopul turneului a fost să educe copiii în direcția unui stil de viață sănătos prin sport și fotbal, dar și să le ofere copiilor talentați șansa de a arata la ce nivel sunt, să își faca noi grupe de prieteni.

Cel mai bun portar: Aron Denis – Terebești

Echipele clasate pe locul 1 la etapele zonale au fost premiate cu câte un set de echipament si un set de mingi.

Copiii au primit cupe și diplome, iar echipele de pe primul loc echipamente și instrumente sportive pentru a se pregăti pentru continuarea succesului.

Ediția a doua a Cupei Satelor se speră că se va putea organiza anul viitor. Dar se dorește organizarea mai multor turnee zonale, respectiv implicarea mai multor echipe.

Organizatorii aduc mulțumiri susținătorilor Consiliul Județean Satu Mare, fundați Bethlen Gábor Alapkezelo Zrt., Asociația Județeană de Fotbal Satu Mare, personalului medical asigurat de Edomer Szilagyi. Se aduc mulțumiri sponsorilor.