Valtteri Bottas câștigă prima cursă de Formula 1 din 2020

Primul sfârșit de săptămână din luna iulie a coincis cu startul sezonului 2020 din Formula 1. Marele Circ a revenit în rândul iubitorilor sportului cu motor după luni bune de așteptare.

Păstrând undele reguli stricte, Forumula 1 și-a început noua aventură pe Red Bul Ring din Austria. Pe circuitul lung de 4,318 km s-au făcut 71 de ture pentru o distanță totală de aproximativ 306 kilometri.

Plecat din pole-position, Valtteri Bottas (Mercedes) a câștigat primul Grand Prix al sezonului. Pe următoarea treaptă a podiumului a încheiat Charles Leclerc (Ferrari), iar tânărul Lando Norris (McLarren) a încheiat pe locul 3. De menționat că pentru cel din urmă a fost primul podium din carieră, bucuria în cadrul echipei fiind enormă. Totodată, Norris a avut cel mai rapid tur de pistă, astfel că a luat un punct în plus în clasamentul general.

Campionul en-titre, Lewis Hamilton (Mercedes) a luat startul de pe poziția a cincea, a trecut al doilea linia de finiș, dar a fost penalizat cu cinci secunde pentru un incident în care a fost implicat și Alexander Albon (Red Bull). Astfel, Hamilton a terminat cursa abia pe locul 4.
Celălalt pilot de la Ferrari, Sebastian Vettel a ocupat doar locul 10 după ce a pornit de pe poziția a 11-a.

Clasament final: 1.Bottas (Mercedes), 2.Leclerc (Ferrari), 3.Norris (McLaren), 4.Hamilton (Mercedes), 5.Sainz (McLaren), 6.Perez (Racing Point BWT), 7.Gasly (Alphatauri), 8.Ocon (Renault), 9.Giovinazzi (Alfa Romeo), 10.Vettel (Ferrari), 11.Latifi (Williams).

N-au terminat cursa: Kvyat (Alphatauri), Albon (Red Bull), Raikkonen (Alfa Romeo), Russel (Williams), Grosjean (Haas), Magnussen (Haas), Stroll (Racing Point BWT), Ricciardo (Renault), Verstappen (Red Bull).