Vaida și Matei termină turneul pe locul 5

Update 2: Sătmărencele Beata Vaida și Adriana Matei au pierdut meciul din recalificări și au încheiat turneul de la Satu Mare pe locul 5. În partida de duminică le-au întâlnit pe Davidova și Schypkova din Ucraina. După un început în forță, 3-0, 10-4, fetele noastre și-au adjudecat primul set cu 21-17. Sportivele din Ucraina au intrat mai bine în joc în setul 2, pe care l-au câștigat cu 21-19. A urmat setul decisiv, cu o primă parte echilibrată, dar Davidova și Schypkova s-au impus cu 15-10 și merg în semifinalele competiției. Meciul a durat 49 de minute. În continuare, programul meciurilor poate fi consultat AICI.

——————————————————————-

Update: Sătmărencele Beata Vaida şi Adriana Matei vor juca duminică, de la ora 13:30 pentru un loc în semifinalele turneului de volei pe plajă de la Satu Mare. Adversarele vor fi Davidova şi Shchypkova din Ucraina. În caz de victorie, fetele antrenate de Adrian Pricop vor merge în semifinale unde vor întâlni echipa Kholomina/Motrich din Rusia, meci programat pentru ora 16:30. Amintim că finala mică va începe de la ora 19:30, iar marea finală de la ora 20:30.

Turneul de volei pe plajă de la Satu Mare a continuat sâmbătă cu alte meciuri de clasament, de calificare în fazele următoare. Sătmărencele Beata Vaida şi Adriana Matei au jucat de la ora 17:10 pentru un loc în semifinalele competiţiei.

Dar le-au avut în faţă pe favoritele numărul 1, pe nemţoaicele Borger şi Kozuch.

A fost un meci care a durat 36 de minute, unul echilibrat şi încheiat după două seturi. Dacă primul punct l-au scos sportivele din Germania, România a condus apoi cu 5-2. Jocul s-a echilibrat din nou, pentru ca Borger/Kozuch să se afle în avantaj cu 16-14. S-a mers de la egal la egal, după care sătmărencele au pierdut primul set cu 19-21.

Setul al doilea s-a derulat în acelaşi ritm. Am condus în câteva rânduri, printre care la 11-10, 14-12, dar Germania n-a cedat, s-a impus identic cu scorul din primul set. Dacă echipa oaspete s-a calificat direct în semifinale, fetele noastre vor mai avea duminică o şansă de calificare în semifinale. În caz contrar, vor termina concursul pe locul 5.

Rezultate şi programul meciurilor următoare: AICI.