Uruguay – Portugalia și Spania – Rusia, primele optimi

Luni s-au încheiat primele două grupe de la Mondial

Începutul de săptămână ne-a rezervat ultima etapă din grupele A și B. Se cunosc astfel primele două optimi de la Cupa Mondială, ediția 2018.

Pentru că am rămas datori, la început spunem că Polonia a pierdut rușinos ultimul meci de duminică, 0-3 contra Columbiei. Naționala lui Lewandovski se oprește în faza grupelor, are zero puncte înaintea ultimei etape din Grupa H.

Rusia a dat în sfârșit peste o națională adevărată de fotbal. După păcălelile cu Arabia Saudită și Egipt, gazda turneului final a înfruntat Uruguay, poate cea mai solidă națională din America de Sud. Vorba vine ”a înfruntat”. Trupa lui Cavani și Suarez a dominat simțitor partida. Ajunge să ne uităm la statistici: posesie 56%-44%, ocazii de gol 17-3, șuturi pe poartă 7-1, șuturi pe lângă poartă 6-1, șuturi blocate 4-1, cornere 4-2. Mai punem și scorul final, unul de neprezentare. O gafă monumentală îi aparține fundașului dreapta Smolnikov (rezervă în primele două meciuri). El va lipsi în optimi după ce a luat primul galben în minutul 27, pe al doilea în minutul 37 și automat pe cel roșu. Uruguay s-a impus meritat, printre marcatori aflându-se Suarez și Cavani, alături de Cheryshev, golgheterul Rusiei care s-a remarcat de data aceasta cu un autogol.

Arabia Saudită – Egipt este meciul de la Volgograd care probabil a avut cei mai puțini telespectatori în România, de la startul Cupei Mondiale. Spectacol a fost și acolo, dar puțin mai contează deoarece bagajele ambelor echipe erau deja făcute. Salah a modificat primul tabela, printr-un lob de efect. Putea să dubleze avantajul echipei sale, dar a doua încercare de lob s-a transformat într-o mare ratare a campionatului. Arabia Saudită a început să-și arate colții. A ratat un penalty în minutul 41, dar a primit altul în prelungirile primei reprize, transformat de Al Faraj. Tot în prelungiri, dar în repriza secundă, Al Sawsari a înscris pentru victoria Arabiei Saudite.

Greu de ales între Iran – Portugalia și Spania – Maroc. La primul am asistat la o premieră. A fost primul meci din Rusia în care Ronaldo nu a înscris în minutul 4. Totuși, a avut un șut puternic de pe stânga, dar pe direcția portarului, în minutul 3. Lusitanii aveau să intre la vestiare în avantaj. Quaresma a avut o finalizare fabuloasă. De la marginea careului de 16 metri a expediat un exterior perfect, în vinclul porții lui Beiranvand. Iranul nu prea s-a remarcat cu nimic în partea a doua, poate doar cu proteste la adresa centralului. În rest, o repriză secundă marcată de două penalty-uri acordate cu ajutorul VAR-ului, primul ratat de Ronaldo (min. 53), iar al doilea transformat de Ansarifard.

Spania nu a fost echipa care a marcat prima. Mult prea ofensiva națională a Marocului, a reușit să spargă gheața. Dar a marcat primul gol abia în runda a treia din Grupa B, la o nesincronizare între Iniesta și Ramos la mijlocul terenului. Dar ibericii și-au păstrat calmul, au egalat cinci minute mai în față. Mitanul secund a fost cel în care Maroc a intrat din nou în avantaj, prin minutul 81. Însă din nou, Spania a revenit și a egalat.

Rezultate Grupa A:
• Uruguay – Rusia 3-0
Au marcat: Suarez (min. 10), Cheryshev (autogol, min. 23), Cavani (min. 90)
• Arabia Saudită – Egipt 2-1
Au marcat: Al Faraj (penalty, min. 45+6), Al Dawsari (90+5)/ Salah (min. 22)

• Iran – Portugalia 1-1
Au marcat: Ansarifard (min. 90+3)/ Quaresma (min. 45)
• Spania – Maroc 2-2
Au marcat: Isco (min. 19), Aspas (min. 90+3)/ Boutaib (min. 14), En Nesyri (min. 81)