Unirea Tășnad termină neînvinsă luna octombrie

Meciul cu Gaz Metan Mediaș II s-a terminat 1-1 (0-0)

Unirea Tășnad a tras cortina sâmbătă peste meciurile din octombrie. O lună în care sătmărenii nu au simțit gustul înfrângerii, una în care au adunat 8 puncte cu două victorii și tot atâtea remize. Am fi putut spune că au terminat o lună de (nota) 10 puncte, dar victoria nu a vrut să vină în runda recent încheiată. Dacă după deplasarea de la Alba Iulia scriam că Unirea a câștigat un punct, acum putem să afirmăm, fără reținere, că echipa noastră a pierdut două puncte. Meciul de sâmbătă cu Gaz Metan Mediaș II s-a derulat sub dominarea autoritară a gazdelor. Dar golurile contează, iar la final tabela inexistentă indica o remiză, scor 1-1 (0-0).

Din primele secunde, băieții lui Marius Botan și Bogdănel Moise năvălesc peste defensiva oaspete. Szekely scapă pe dreapta, intră în careu, însă centrarea în fața porții nu este agățată de Faur (min. 1). Jocul de posesie și consistența lui Stanciu de la mijlocul terenului fac ca tășnădenii să insiste asupra porții lui Florea. Dar benzile sunt lipsite de inspirație, iar primele lovituri de colț sunt tratate oarecum superficial. Ciul primește o pasă filtrantă de la Faur, intră în careu pe partea stângă, însă șutează în plasa laterală (min. 8). Cădar prinde un șut puternic din 18 metri, dar Florea reține în doi timpi (min. 28), după care jucătorul Unirii nu prinde cadrul porții (min. 37). Același Cădar centrează ideal pentru capul lui Vădan, mingea izbește un stâlp al porții, dar de la margine se ridică și fanionul pentru o posibilă poziție de offside. Prima repriză se încheie cu un scor alb, nimic neobișnuit pentru Unirea Tășnad. Echipa sătmăreană a jucat 6 meciuri acasă, iar cinci dintre ele indicau 0-0 după 45 de minute. Excepție făce memorabilul meci cu “U” Cluj, când am condus cu 1-0 la pauză, 2-0 final.

Gaz Metan II trimite primul șut pe poartă abia în minutul 48. Dar Cherecheș nu este surprins deloc de Paul Costea. La puține secunde distanță, oaspeții reușesc să deschidă scorul, contrar cursului jocului. Vântul de Chegea, ori de Rațiu dacă vreți, face ca balonul expediat de Târcoveanu să prindă viteză, să treacă peste portarul Unirii și să se oprească direct în vinclul stâng. Un gol de generic de altfel, marcat de la aproximativ 20 de metri, ușor lateral dreapta (min. 49). Tășnădenii răspund rapid, Cădar bate puțin peste poartă o lovitură liberă de la 25 metri (min. 52), după care vine și golul egalizator. La 10 secunde de la prima schimbare, M. Silaghi în locul lui Bercean, Cădar primește o minge la marginea careului, ușor dreapta, tocmai de la centrul terenului. Sătmăreanul, tatonat de un fundaș oaspete, trimite din prima cu capul la 10 metri de Florea, de unde Faur șutează fără reținere și egalează situația pe tabela deocamdată inexistentă. Șutul lui Faur este ușor deviat, însă oricum intra în poartă (min. 54). Unirea nu se mulțumește cu un singur gol. Faur ia rapid mingea din poartă și o duce la mijlocul terenului. Timp mai este suficient. Dar în continuare asistăm la o serie de ratări ale gazdelor, printre ele strecurându-se și intervenția spectaculoasă a lui Cherecheș la șutul din unghi al lui Pleșa (min. 66). Tășnadul nu reușește să mai înscrie, deși o pot face, printre alții, Szekely (min. 64), Cădar (min. 70, 90+2), Stanciu (min. 73), și Parnău (90+3). Unirea Tășnad – Gaz Metan Mediaș II se termină 1-1. Mai menționăm că Târcoveanu a văzut al doilea cartonaș galben în minutul 85.

Remiza de sâmbătă duce Unirea un loc mai sus în clasament. Remarcăm atitudinea suporterilor prezenți sâmbătă la stadion. Chiar dacă au fost mai puțini ca de obicei, aproximativ 350, aceștia și-au încurajat echipa pe tot parcursul meciului, iar la final i-au aplaudat pe jucători pentru jocul bun și spectaculos.

Unirea: Cherecheș – Bercean (M. Silaghi, min. 53), Vădan, Bălău (cpt.), Parnău, Szekely (Bakai, min. 84), Stanciu, R. Silaghi (A. Mureșan, min. 80), Ciul, Cădar, Faur. Rezerve neutilizate: Dobrai – Bolba, Chivari, Dascăl. Antrenori: Marius Botan și Bogdănel Moise.

Gaz Metan II: Florea – Pleșa, D. Pop (cpt.), Bacilă, Grădinar, Buziuc, Bârza, Pereira, Târcoveanu, Mărginean, Costea. Rezerve: Ciuperceanu, Capră, Jica, Ignat, Hăjmășan, Iorga, Mândrean. Antrenor: Dumitru Solomon.