Unirea Tăşnad se simte excelent cu echipele din Cluj! O nouă victorie cu 2-0

Unirea Tăşnad se simte excelent în meciurile cu echipele din judeţul Cluj. După victoria cu Unirea Dej, a urmat succesul cu Universitatea Cluj, iar sâmbătă sătmărenii au câştigat în faţa Sănătăţii Cluj. Ce au în comun aceste meciuri? Toate s-au jucat la Tăşnad şi toate s-au încheiat cu acelaşi scor, 2-0.

Cel mai recent meci a contat pentru etapa 6 din Seria 5 a Ligii 3. În faţa aceluiaşi public călduros, echipa antrenată de Marius Botan şi Bogdănel Moise s-a comportat bine, au apărut şi câteva modificări în formula de start. Raul Cherecheş i-a luat locul lui Claudiu Băican în poartă, iar pe tot parcursul meciului a avut câteva intervenţii care au oferit siguranţă şi încredere Unirii. Tot în primul ”11” a apărut şi Denis Chivari, mijlocaş la închidere alături de Stanciu.

Prima repriză s-a derulat echilibrat. Oaspeţii au fost periculoşi doar la loviturile de colţ, dar nimic concretizat. Unirea a abuzat de pasele lungi, aruncate pe Cadar şi Faur. Lucru reproşat la vestiare de Marius Botan. ”Le-am spus că avem un adversar împotriva căruia putem să facem un atac poziţional mult mai bun”, ne-a spus antrenorul Unirii.

Jucătorii noştri au respectat indicaţiile, iar la puţine minute după pauză a venit şi primul gol. După vreo şase pase legate, Faur a trimis pe culoar pentru Ciul, cel care a venit foarte bine de pe extrema stângă, finalizând pe jos din prima, pe lângă portarul Todoran (min. 54). În continuare jocul a fost echilibrat, oaspeţii au cerut un penalty la o intrare a lui M. Silaghi, dar centralul a lăsat jocul să continue. Oaspeţii s-au deschis, au schimbat sistemul de joc, iar pe final tăşnădenii i-au mai surprins o dată. Bakai Balazs a fost faultat în prelungiri, spiritele s-au incins, după care totul s-a reluat cu o lovitură liberă. Asta după ce Ciupe de la Sănătatea a văzut al doilea cartonaş galben. Lovitura liberă de pe stânga a fost bătută cu piciorul drept de Stanciu, iar Mădălin Bolba a înscris cu capul din careul mic (min. 90+3). Unirea Tăşnad – Sănătatea Cluj s-a încheiat 2-0 (0-0).

”A fost un joc bun, consistent, cu determinare foarte bună din partea băieţilor. Pe teren propriu avem şi suporterii alături de noi, lucru care contează enorm. Îmi felicit toată echipa, cu toţii avut evoluţii remarcabile”, ne-a mai declarat Botan.

Tăşnad: Cherecheş – M. Silaghi, Bălău (cpt.), Vădan, Parnău, Stanciu, Chivari (R. Silaghi, min. 60), Bercean (Vereş, min. 70), Ciul (Bakai, min. 87), Cadar (M. Bolba, min. 85), Faur. Antrenori: Marius Botan şi Bogdănel Moise.

Sănătatea: Todoran – Misăraș, Nistor, Negru, Târlea, Vitan, Paul, Ciupe, Bria, Rus, Ceaca. Antrenor: Marius Semeniuc.

15.FC Avrig                       5 0 2 3 3-9       2

Etapa 7: Avrig – Tăşnad (sâmbătă, 7 octombrie, ora 15:00), Cugir – Reghin, Recea – Galda, Gaz Metan II – CFR II, Alba Iulia – Dej, Sănătatea – ”U” Cluj, Ghimbav – Ighiu, Iernut stă.

FOTBAL, NAȚIONALĂ

Când pleacă Edi de la națională

Selecționerul naționalei României de fotbal, Edward Iordănescu, pare că vrea să părăsească naționala. În prealabil, existau informații că ar pleca după EURO 2024, dacă România se califică, sau la finalul preliminariilor,…