Unirea Tășnad revine pe drumul rezultatelor pozitive (Video, foto)

Meciul cu Odorheiu Secuiesc l-a câștigat cu 2-0 (0-0), după pauză

Sfârșitul de săptămână ne-a rezervat etapa cu numărul 8 din Seria 5 a Ligii a 3-a. Unirea Tășnad a jucat acasă în fața echipei din Odorheiu Secuiesc. Sătmărenii s-au impus cu 2-0 (0-0) și revin pe drumul rezultatelor pozitive.

În ofensivă, în prima repriză, Unirea a avut o evoluție ștearsă, la fel ca unele treceri de pietoni de pe strada Lăcrămioarelor. S-a remarcat portarul Gorbe, atent la toate acțiunile create de oaspeți. O fază mai importantă, de partea noastră, s-a petrecut în minutul 44. Dar Cosmin Anton a șutat puțin pe lângă poartă din 12 metri, după o acțiune prelungită de atac.

Atitudinea sătmărenilor s-a schimbat în partea a doua. Au apărut ocaziile clare, printre altele Cocian a șutat peste (min. 52), apoi lui David Vincze i s-a anulat un gol pe motiv de offside (min. 54). Șutul lui Stanciu de la 20 de metri a fost parat două minute mai târziu, după care Cristi Popa a efectuat două schimbări. La nici 10 minute de la introducerea sa pe teren, Raul Silaghi deschide scorul. El este servit ideal de Sezekely de pe dreapta și trimite balonul în poartă cu o lovitură de cap din puțini metri (min. 69). Video cu golul lui Raul Silaghi:

Ușor Unirea începe să țină de rezultat și să încerce să surprindă pe contraatac. S-au irosit câteva ocazii, prin Stanciu, Ciul, sau Cocian, însă Unirea reușește totuși să-și dubleze avantajul. Adrian Ciul îl vede pe Szekely în careu, iar cel din urmă nu-l iartă pe Tudose și înscrie (min. 84). Video cu golul lui Krisztian Szekely:

Defensiva sătmăreană și-a făcut bine treaba până la final, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 2-0 pentru sătmăreni.

Unirea Tășnad: Gorbe – L. Vincze, Parnău, Bălău (cpt.), Palinceac, Cubaș (R. Silaghi, min. 61), Stanciu, Cocian, Anton (Bolba, min. 88), Szekely (Nemeș, min. 85), D. Vincze (Ciul, min. 67). Antrenori: Cristi Popa și Ovidiu Suciu.

Odorheiu Secuiesc: Tudose – Musea, Mintaș, Bolozan, Locotus, Gyorgydeak, Tanko, Peter, Vekas, Chifu, Csifo. Rezerve: Nagy, Cucuruzan, Balazsi, Ungur, Stăncuțu. Antrenor: Alpar Meszaros.

“A fost un meci greu. Am avut momente dificile, dar am reușit să trecem peste ele, să câștigăm. Este important pentru noi să avem o altă atitudine în repriza a doua, mai ales că am avut unele meciuri în care în repriza a doua am pierdut, sau am fost egalați. Nu pot să zic că în prima repriză nu am jucat, dar nu am avut o clarviziune în fața porții. Totuși, cred că am câștigat un meci în care am fost superiori adversarului”, ne-a declarat Cristi Popa.