Unirea Tășnad își propune să ia primele puncte din retur

Joacă acasă cu Arieșul Turda, sâmbătă, de la ora 15:00

Unirea Tășnad joacă sâmbătă al doilea meci de pe teren propriu din returul Ligii a 3-a la fotbal. În cadrul etapei a 18-a primește vizita Arieșului Turda, echipă aflată pe locul 8 în clasament.

Adică cele două echipe erau vecine de clasament înaintea etapei, iar meciul se anunță a fi unul echilibrat. Unirea Tășnad își propune să ia primele puncte din sezonul de primăvară după ce a pierdut acasă cu Avântul Reghin, scor 1-2, și săptămâna trecută pe terenul Sănătății Cluj, scor 0-2. Arieșul Turda a început returul cu o înfrângere la Gaz Metan Mediaș II, scor 0-2, iar în runda precedentă a remizat pe teren propriu cu AFC Hărman, scor 1-1.

“Atmosfera la echipă este liniștită. Suntem încrezători că putem obține toate punctele din acest joc. Va fi greu, dar nu imposibil. Va fi un meci de luptă în care va câștiga echipa care va greși mai puțin. Sperăm să fim noi acea echipă, am încredere în băieți”, ne-a declarat antrenorul Cristi Popa. Din lot nu fac parte Virag și Levente Vincze, ambii accidentați.

Echipe probabile:
Unirea Tășnad: Anișoreac – Parnău, Bălău, Varga, Palinceac, R. Silaghi, Cubaș, Cocian, Szekely, D. Vincze, Talpoș.

Arieșul Turda: Pop – Indreica, Cocoară, Ionescu, Marcu, Bria, Paleoca, Savu, Salcău, Varodi, Chișu.

Cele două echipe au remizat în tur, scor 1-1. Raul Stanciu a deschis scorul în minutul 12, iar Arieșul a egalat din penalty în minutul 83.
Meciul de la Tășnad va fi arbitrat de Răzvan Necrici (Chechiș), Sergiu Duma (Zalău), Lazăr Seiche (Sânmihaiu Almașului). Observatori: Cornel Pantea (Oradea), Ion China (Baia Mare).

• Cetate Râșnov – Sănătate Cluj (15:00)
• Comuna Recea – Minaur Baia Mare (15:00)
• CS Iernut – Odorheiu Secuiesc (15:00)

FOTBAL, LIGA 1

Vineri începe etapa a 7-a

De vineri şi până luni sunt programate meciurile etapei a 7-a din Liga 1 la fotbal. Derby-ul etapei va fi Farul – CSU Craiova. Dar şi la Arad se anunţă o atmosferă frumoasă.