Unirea Tăşnad începe returul cu o înfrângere pe teren propriu

Sătmărenii au pierdut cu Avântul Reghin, scor 1-2 (0-0)

Unirea Tăşnad a început cu stângul sezonul de primăvară din Liga 3. Sătmărenii au pierdut sâmbătă acasă în faţa celor de la Avântul Reghin, scor 1-2. Dar, cum se tot spune în acest sport, rezultatul poate fi considerat drept unul mincinos.

Clubul sătmărean merita cel puţin un punct după jocul curajos de sâmbătă. A şi rezistat aproape tot meciul cu un om mai puţin pe teren, după ce Tutuţa a fost eliminat pentru două cartonaşe galbene încasate în primele 7 minute.

Unirea Tăşnad şi-a creat ocazii mari de gol prin Szekely, Cocian, însă a reuşit să marcheze o singură dată. Szekely a modificat prima oară tabela, a înscris în poarta goală după ce l-a driblat pe portarul oaspete (min. 49). Avântul Reghin avea să egaleze apoi prin Florin Truţă în minutul 65. Părea că meciul se îndreaptă spre o remiză, dar în prelungirile meciului David Potor a reuşit să marcheze şi să aducă victoria Avântului Reghin.

Unirea Tăşnad: Anişoreac – L. Vincze, Varga, Bălău (cpt.), Tutuţa, Cubaş, R. Silaghi (R. Ziman, min. 89), Cocian (Suciu, min. 72), Parnău, Szekely, Talpoş (Călin Pop, min. 57). Antrenori: Cristi Popa şi Ovidiu Suciu.

Avântul Reghin: Bucin – Bugnar, F. Pop, Merdariu, Laczko (Potor, min. 46), Luca (Bogăţan, min. 84), Covaciu, Chirilă (Horvath, min. 84), Bujor, Truţă, Stavila (Pavel, min. 68).

Menţionăm că media de vârstă a Unirii Tăşnad a fost de 21 de ani. Totodată, clubul sătmărean este pe cale să se despartă şi de portarul Florin Gorbe. Tocmai de aceea a şi apărut în lot Ioan Anişoreac, adus de la Baia Mare.

• M. Ciuc – C. Râşnov 3-0

Etapa 17: Sănătatea Cluj – Unirea Tăşnad (vineri, 8 martie, ora 15:00), O. Secuiesc – M. Ciuc, Dej – Iernut, Bistriţa – Gaz II, Turda – Hărman, Reghin – Râşnov, Baia Mare – CFR II.