Unirea Tășnad, egalată la ultima fază de Alba Iulia (Foto)

Clubul tășnădean a oferit mingi și pachete alimentare la finalul meciului pentru copii de la Casa Mihaela

Unirea Tășnad a evoluat marți pe teren propriu în cadrul etapei cu numărul 24 din Seria 5 a Ligii a 3-a. Sătmărenii au scăpat victoria printre degete, au condus aproape tot meciul însă s-au văzut a fi egalați la ultima fază, când oaspeții au trimis singurul șut pe poartă din repriza a doua.

Victoria era una meritată pentru trupa lui Cristi Popa, mai ales că la capitolul ocazii tășnădenii au fost net superiori. Dar așa e în fotbal. Tășnadul a deschis rapid scorul. Stanciu aruncă un balon în careu, Faur lasă pentru Nemeș care din unghi trimite pe jos la colțul lung și modifică tabela (min. 17, Video). A urmat o perioadă de posesie pentru oaspeți însă tot echipa noastră s-a evidențiat prin ocaziile lui Stanciu și Cădar (min. 24, 26, 32, 34).

Sătmărenii au atacat și în partea secundă, dar Bolba, Parnău, Faur și Cădar n-au mai înscris. Golul egalizator a venit în prelungiri. Într-un careu aglomerat Davidaș șutează puternic la colțul scurt, Moroz respinge însă din păcate în poartă. La puține secunde de la reluarea jocului s-a auzit și fluierul final: Tășnad – Alba Iulia 1-1.

Tășnad: Moroz – Varga (M. Silaghi, min. 39), Bercean, Parnău, Cubaș, Ciul, Cădar (Nagy, min. 76), Stanciu, Bălău (cpt.), Nemeș (Bolba, min. 46), Faur (R. Silaghi, min. 84). Antrenor: Cristi Popa.
Alba Iulia: Suciu – Morar, Scrob, Onaca, Giurgiu, Lasconi (Șchiau, min. 54), Goguța (Iacșa, min. 74), Demarco (Tăt, min. 86), Davidaș, Selagea (cpt.), Căptiu. Antrenor: Adrian Bicheș.