Unirea Tăşnad aduce primele puncte din deplasare şi urcă pe locul 6

Aproape de Palatul Brukenthal din Avrig, Unirea Tăşnad a reuşit să obţină sâmbătă primele puncte în deplasare. Sătmărenii s-au întors victorioşi, au bătut cu 2-1 (2-0) pe FC Avrig şi au urcat pe locul 6 în clasamentul Seriei 5 din Liga 3.

Meciul de sâmbătă a început sub dominarea echipei noastre. Gabriel Cadar avea să deschidă scorul după jumătatea primei reprize. A luat o acţiune pe cont propriu, iar de la 18 metri a şutat pe jos, la colţ şi a modificat primul tabela (min. 27). Acelaşi Cadar ”asistă” la golul al doilea marcat la scurt timp. Centrează de pe partea stângă în careu, iar Faur înscrie cu o execuţie dificilă (min. 40).

În repriza secundă, Gabriel Cadar ratează o şansă uriaşă. Ciul centrează ideal, dar Cadar trimite în portar (min. 48). Gazdele reintră în joc câteva minute mai târziu. La o centrare, Cherecheş iese şi respinge, dar nu a mai putut-o face la a doua minge. Ionuţ Simion a marcat pentru FC Avrig în minutul 52. Echipa gazdă rămâne cu un om mai puţin pe teren, din minutul 62, după o intrare din spate asupra lui Faur. Unirea şi-a mai creat ocazii prin Faur, Cadar, Ciul şi nu numai, dar la final, tabela a indicat: FC Avrig – Unirea Tăşnad 1-2.

Unirea Tăşnad: Cherecheş – Bercean, Vădan, Bălău (cpt.), Parnău, Stanciu, Chivari (R. Silaghi, min. 87), Ciul, Cadar (Dascăul, min. 82), Bakai (Vereş, min. 60), Faur (M. Bolba, min. 82). Rezerve neutilizate: Băican, Babiciu, Szekely, A. Mureşan. Antrenori: Marius Botan şi Bogdănel Moise.

15.FC Avrig 6 0 2 4 4-11 2

Etapa 8: Tăşnad – CS Iernut (14 octombrie, ora 15:00), Ighiu – Reghin, CFR II – Recea, Galda – Cugir, Dej – Gaz Metan II, ”U” Cluj – Avrig, Ghimbav – Sănătatea CJ, Alba Iulia stă.