Unirea Tășnad a revenit de la 0-2 și a obținut un punct

2-2 s-a încheiat meciul cu Sănătatea Cluj

Unirea Tășnad a început seria meciurilor de pe teren propriu cu un rezultat de egalitate. Sătmărenii au primit vizita echipei Sănătatea Cluj, un adversar puternic cu experiență în eșalonul al treilea. La finalul celor 90 de minute tabela indica 2-2.

Un rezultat cu care Unirea trebuie să se mulțumească deoarece trupa lui Cristi Popa a fost condusă cu 2-0. Dar nu degeaba se spune că în fotbal este cel mai periculos scor. Oaspeții au deschis prematur scorul, prin minutul 15, gol marcat de Ceaca. Tășnădenii au avut doar două ocazii mai importante în prima repriză, dar ele au fost irosite de R. Silaghi și D. Vincze. Sănătatea Cluj a înscris rapid și în repriza a doua, gol semnat de Lupu (min. 55), iar Unirea s-a simțit obligată să facă niște schimbări, deoarece nu mai avea nimic de pierdut. S-a pus presiune la poarta lui Lăzăreanu, iar clubul sătmărean a redus din handicap în minutul 70. După o acțiune de atac prelungită, în careul aglomerat al Sănătății, Raul Silaghi îl vede ușor ieșit pe portar, preia pe piept, șutează și face 1-2. Un sfert de oră mai târziu, Nemeș centrează perfect, iar Călin Vădan stabilește cu capul scorul final: Unirea Tășnad – Sănătatea Cluj 2-2.

“Până la urmă mă văd mulțumit de rezultat, dar înainte de meci îmi doream victoria. Am făcut greșeli, iar oaspeții ne-au taxat. În repriza a doua am făcut câteva schimbări inspirate până la urmă. Una din ele este că l-am urcat pe Vădan în atac, iar fundaș central l-am pus pe Varga. După aspectul jocului sunt mulțumit de punctul obținut”, ne-a declarat Cristi Popa.

Unirea: Gorbe – Palinceac, Vădan, Bălău (cpt.), Parnău, R. Silaghi, Ciul (Nemeș, min. 78), Stanciu, Anton (Cubaș, min. 80), Cocian (Varga, min. 70), D. Vincze (Szekely, min. 60). Antrenori: Cristi Popa, Ovidiu Suciu.

Sănătatea: Lăzăreanu – Gârjoabă, Matei, Porumb, Lupu, C. Paul, Pașca, Tilincă, Roman, Ceaca. Au mai intrat Negru, Budean, Gașpar. Antrenori: Csaba Kis, Dan Matei.