Unirea Tăşnad a retrogradat matematic din Liga a 3-a

Vineri şi sâmbătă s-a jucat etapa cu numărul 29 din Liga a 3-a de fotbal. Unirea Tăşnad a primit vizita echipei Miercurea Ciuc. Oaspeţii s-au impus cu scorul de 2-0 (2-0) şi au promovat în eşalonul al doilea. Cu această înfrângere, Unirea Tăşnad este matematic retrogradată din Liga a 3-a.

După ultima etapă nu mai are cum să urce, ori să coboare de pe locul 13, ultimul care retrogradează. Ar mai fi şanse ca Unirea Tăşnad să continue în Liga a 3-a şi din sezonul următor. Ne amintim că în ultimii ani FRF a invitat mai multe echipe retrogradate să rămână în Liga a 3-a. Dar deocamdată nu s-a încheiat sezonul 2018-2019.

Legat de meciul de sâmbătă, de la Tăşnad, oaspeţii au modificat rapid tabela prin Eder Gonzalez, încă din minutul 2. Acelaşi jucător avea să dubleze avantajul echipei Miercurea Ciuc, în minutul 44, iar 2-0 avea să fie şi rezultatul final.

Unirea Tăşnad: Anişoreac – Palinceac, Varga, Cătuna, Parnău, Silaghi, Cubaş, C. Pop, Szekely, Cocian, D. Vincze. Au mai intrat: Suciu, Talpoş, Virag, Puşcaşu. Antrenor: Marius Bălău.

2.Recea                        29 20 2 7 84-33 62
3.Minaur Baia Mare 29 15 9 5 44-21 54
4.Cetate Râşnov       29 16 4 9 34-28 52
5.Sănătatea Cluj       29 15 5 9 48-31 50
6.Arieşul Turda       29 14 7 8 49-34 49
7.Avântul Reghin     29 14 7 8 44-30 49
8.CFR Cluj II            29 13 7 9 61-44 46
9.Gloria Bistriţa       29 11 7 11 41-41 40
10.O. Secuiesc         29 11 5 13 40-38 38
11.Unirea Dej           29 9 8 12 41-40 35