Unirea Păulești bate Victoria Apa cu 3-1 și este pregătită pentru un eșalon superior

Gazdele și-au asigurat în proporție de 90% promovarea în Liga Elitelor

Lider autoritar în Seria A din Liga 4, Unirea Păulești și-a asigurat practic promovarea în Liga Elitelor. Un obiectiv propus încă din luna august a anului trecut, la startul în campionat. Din acest motiv am vrut să vedem la lucru echipa pregătită de “Piri” Botoș.

Unirea a jucat duminică împotriva echipei Victoria Apa, una din surprizele plăcute ale returului. Și am văzut un meci frumos, plăcut ochiului, cu ocazii la ambele porți. Primele ocazii au aparținut gazdelor, dar loviturile de cap ale lui Bozso și-au ratat cu puțin ținta. În replică Victoria a ratat prin Mircea Silaghi și Andor, ambele șuturi ale apenilor nimerind bara. Scorul a fost deschis în finalul reprizei de Boszo. Același atacant a reușit să înscrie golul de 2-0 în repriza secundă, iar Eduard Bob a marcat pentru 3-0, un scor prea exagerat după aspectul jocului. În cele din urmă, Victoria a marcat în finalul meciul prin Farcău aducând scorul mai aproape de realitate din teren.

Înainte de a vă prezenta formațiile să precizăm că meciul s-a desfășurat într-o deplină sportivitate (un singur galben). Iar la acest fapt a contribuit prestația excelentă a arbitrilor Șerban Peneghi – la centru, Florin Moisa și Florin Roșu – asistenți.

Unirea Păulești: Adrian Chedeș, Sergiu Varga, Cătălin Coman, Czimerman, Daniel Botoș, Balasz Dărăban, Roland Szeles, Eduard Bob, Szabolcs Bozso, Attila Balog/ Markus Marton, Șandor Oros, Krsztian Micaș, Levente Elek, Richarde Hajdu, Tibor Boroș. Antrenor Alexandru Botoș jr.

Victoria Apa: Bogdan Berinde – Gabriel Borodi, Alex Botoș, Radu Suciu, Mircea Silaghi, Adr. Szekely, Ioan Olaru, Claudiu Andor, Bogdan Tulici, Paul Bonta, Ovidiu Mureșan/ Darius Cuha, Sergiu Bonta, Adrian Fărcaș, Cristian Iațu. Antrenor: Cristian Iațu.