Un singur scenariu pentru calificarea Stelei în primăvara europeană

steauaJoi seara s-au jucat meciurile etapei a 5-a din cadrul grupelor Europa League. Steaua București s-a deplasat în Danemarca pentru această rundă unde a întâlnit Aalborg. Elevii lui Costel Gâlcă au pierdut meciul cu scorul de 0-1, iar șansele ca ei să meargă în primăvara europeană sunt foarte mici.

Mai are un singur meci de disputat, acasă cu liderul Dinamo Kiev, unde are nevoie neaparat de o victorie. Însă, depinde de meciul de la Rio Ave, acolo unde Aalborg nu trebuie să câștige. Golul victoriei de joi a fost marcat de Enevoldsen în minutul 72, steliștii având mai apoi numeroase ocazii de a marca, însă fără succes. Clasamentul Grupei J: 1. Dinamo Kiev – 12p, 2. Aalborg – 9p, 3. Steaua – 7p, 4. Rio Ave – 1p.

Astra Giurgiu a obținut o victorie de palmares în meciul de joi cu Dinamo Zagreb. Giurgiuvenii nu mai au nicio șansă să se califice în faza următoare. Golul victorios a fost înscris de Bukari în minutul 50. În ultima etapă, românii se vor afla pe terenul liderului, la Salzburg.
Clasamentul Grupei D: 1. Salzburg – 13p, 2. Celtic – 8p, 3. Astra – 4p, 4. Zagreb – 3p.