Turneu puternic organizat de AJF, cu 24 de echipe

În perioada 21-23 decembrie, în sala LPS “Ecaterina Both”

AJFFotbalul județean se mută pentru câteva zile în sală, mai exact în sala LPS “Ecaterina Both” din Satu Mare. Acolo se va desfășura “Cupa AJF” la fotbal. Turneul este dedicat echipelor de Juniori A1 (jucători născuți după 1 ianuarie 1996), care participă în Liga a IV-a “Elite” sau în Liga a IV-a.

S-au înscris 24 de echipe din campionatele mai sus menționate, astfel că vom avea șase grupe a câte patru echipe. Totul va începe duminică, 21 decembrie de la ora 15.00, pentru ca până la ora 21.00 să se dispute meciurile grupelor A și B. Luni, 22 decembrie, vom avea duelurile din grupele C, D, E și F. Echipele vor juca după sistemul fiecare cu ficare. După faza grupelor vom avea jocurile eliminatorii. În optimi se vor afla câștigătoarele grupelor, locurile 2 și patru echipe care au terminat pe locul trei (criterii de departajare: numărul de puncte acumulate în grupe, golaverajul acumulat în grupă, tragere la sorți). Programul sferturilor și semifinalelor va fi stabilit prin tragere la sorți.

Jocurile eliminatorii vor avea loc marți, 23 decembrie. Componența grupelor:
– Grupa A: Doba, LPS Satu Mare, Dorolț, Porumbești;
– Grupa B: Olimpia I, Botiz, Decebal, Arsenal Vetiș;
– Grupa C: Viitorul Vetiș, Berveni, Căpleni, Pișcolt;
– Grupa D: Someșul Oar, Real Andrid, Cărășeu, Micula;
– Grupa E: Victoria Carei, Dacia Medieș, Livada, Ciumești;
– Grupa F: Odoreu, Olimpia 2, Lazuri, Cămin.
Durata unui joc va fi de două reprize a câte 12 minute, după sistemul 5+1.
Comisia de organizare a “Cupei AJF”: Ovidiu Mazilu, Ionel Borz, Robert Alfater, Vasile Racolța, Ștefan Szilagyi, Valentin Păduraru, Daniel Pașca.
Lotul de arbitri: Sergiu Neichi, Ovidiu Mazilu, Dan Gavrilescu, Cosmin Iuhas, Ștefan Bathory, Adrian Marinaș, Marius Șuta, Cătălin Man, Gabor Kosor, Levente Lukacs.

FOTBAL

Infarct pe teren în Premier League

Meciul Bournemouth – Luton, din Premier League, a fost suspendat sâmbătă, 16 decembrie 2023, în minutul 65, la scorul 1-1. Motivul? Tom Lockyer, jucător la Luton Town, a suferit un stop cardiac în timpul meciului.