Tricolorii bat modesta Malta doar cu 1-0 (0-0)

Sătmărenii au un motiv de bucurie pentru că și-a făcut debutul Adi Rus

Naționala României de fotbal a început duminică returul Grupei F din preliminariile pentru Campionatul European de fotbal de anul viitor. Tricolorii lui Cosmin Contra au evoluat la Ploiești împotriva celor din Malta. Rezultatul este unul surprinzător, chiar dezamăgitor. Am bătut doar cu 1-0 o națională modestă. Dar sătmărenii au un motiv serios de bucurie. Sătmăreanul Adrian Rus și-a făcut debutul la naționala mare, iar acum știm pentru cine va juca în continuare. Cu siguranță va mai fi convocat.

Adi Rus a prins toate minutele în victoria României de aseară și a făcut-o bine pe postul de fundaș central.

Cu multe schimbări în formula de start, față de cea din meciul cu Spania, naționala României a dominat, și-a creat ocazii. Iar statisticile arată bine, mai puțin rezultatul final. Tricolorii au marcat în minutul 11 prin Răzvan Marin, însă golul a fost anulat pentru un ofsaid la Andone. În continuare ne-am apropiat de poarta lui Bonello prin Andone, Marin, Pușcaș, Hagi, Bordeianu, însă fără succes. Repriza secundă a început cum nu se poate mai bine pentru România. George Pușcaș a reușit să modifice tabela cu o lovitură de cap, după o centrare excelentă a lui Ianis. S-a făcut 1-0 în minutul 46. Dar în continuare nu s-a mai marcat, pentru că golul Maltei din minutul 88 n-a fost validat pe motiv de ofsaid. Am scăpat de o rușine istorică și cel mai important lucru este că am luat cele trei puncte.

România: Tătărușanu – Chipciu, Adrian Rus, Chiricheș (cpt.), Ștefan – Bordeianu, Marin (Stanciu 59), Cicâldău – Hagi (Grozav 72) – Pușcaș (Keșeru 77), Andone. Selecționer: Cosmin Contra.

Malta: Bonello – Borg, Agius, Z. Muscat – Corbolan, Vella (Grech 86), R. Muscat, Gambin (Zerafa 81), Mbong – Farrugia, Nwoko (Effiong 72). Selecționer: Raymond Farrugia.

Tot duminică în Grupa F s-au jucat meciurile Spania – Insulele Feroe și Suedia – Norvegia. Dar ele s-au terminat după închiderea ediției. Vom reveni cu rezultatele și clasamentul grupei în numărul următor. Până atunci vă prezentăm programul rămas:

• 12 octombrie: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)
• 15 octombrie: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
• 15 noiembrie: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
• 18 noiembrie: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)