Trei meciuri și trei favorite

Portugalia, Uruguay și Spania au prima șanșă cu Maroc, Arabia Saudită și Iran

Specialiștii susțin că etapa a doua de la Cupa Mondială va oferi cele mai puține surprize. Naționalele puternice s-au încălzit, iar acum urmează să joace mai dezinvolt, poate să nu mai țină de rezultat odată ce ele marchează. Mergând pe această logică, ne așteptăm la trei victorii în ziua a șaptea. Ori trebuie să ne odihnim în ziua a șaptea? Nu va fi cazul.

Portugalia și Spania sunt obligate să se impună, după ce au lucrat împreună în runda inaugurală la o remiză spectaculoasă. Dar Iran are trei puncte, total norocoase. Vă amintiți de acel autogol al marocanului Aziz Bouhaddouz din minutul 90+5 prin care Iran s-a impus la 20 de ani de la revenirea în Cupa Mondială. O eventuală surpriză a Iranului cu Spania ar crește considerabil șansele ca una dintre naționalele favorite să părăsească prematur turneul din Rusia. Va fi intersant.

De la Uruguay așteptăm mai mult fotbal. Sigur, trupa lui Suarez și Cavani s-au impus în meciul cu Egipt, dar s-a chinuit, golul victoriei venind abia în minutul 90. Jimenez s-a înălțat ireal peste trei adversari și a trimis mingea în poartă cu capul. Arabia Saudită ocupă locul 31 în topul valorii loturilor de la Mondial. Slabe șanse să ne surprindă. De la ea așteptăm totuși, primul șut pe poartă de la Mondial (0-7 la acest capitol în meciul cu Rusia, pierdut cu 0-5).

Meciurile de azi
15:00 Portugalia – Maroc (Grupa B – Moscova – Lujniki)
18:00 Uruguay – Arabia Saudită (Grupa A – Rostov)
21:00 Iran – Spania (Grupa B – Kazan)

Centralii meciurilor: Mark Geiger (SUA), Clement Turpin (Franța), Andres Cunha (Uruguay).