Titlul de campioană a României la fotbal merge la Cluj

CFR Cluj a câştigat ediția 2017-2018 a campionatului României la fotbal. CFR a câștigat titlul de campioană a României pentru a patra oară în istoria sa de 100 de ani.

Clujenii s-au mai impus în 2008, 2010 şi 2012, ultima dată cu Ioan Andone la timonă. De data aceasta câştigat titlul cu doar un punct avans faţă de FCSB. În ultima etapă a campionatului, în playoff, CFR Cluj a învins pe FC Viitorul cu scorul de 1-0 prin golul marcat de Djokovic în minutul 43. FCSB, care s-a impus cu același scor 1-0 în fața echipei Astra. Unicul gol al meciului a fost marcat de Gnohere în minutul 40. În al treilea meci din playoff, CSU Craiova a învins pe CSM Poli Iaşi, scor 2-1. Pentru ieşeni a punctat Kizito ’16, iar pentru craioveni au înscris Mateiu ’28 şi Băluţă ’35.

6.Poli Iași           10 1 1 8 5-19   24

FCSB, CSU Craiova şi Viitorul vor evolua în preliminariile Ligii Europa, CFR Cluj în cele ale Ligii Campionilor.

După meciul de la Cluj, pe gazonul stadionului a avut loc o adevărată fiestă salutată cu urale de cei peste 15.000 de suporteri. Jucătorii au primit tricouri personalizate, pe care se citea “Campionii României”, iar Dan Petrescu a primit Cupa cuvenită campioanei.

Apoi, la un restaurant din Cluj a avut loc petrecerea în ritmuri de manele, dar și pe ritmurile imnului clubului și cel al Ligii Campionilor.

FOTBAL, LIGA 3

Olimpiile Sătmarului joacă vineri în deplasare

Etapa a doua din Liga a 3-a la fotbal începe vineri şi se termină abia duminică. Motivul? SCM Zalău joacă joi în Cupa României astfel că a solicitat amânarea cu o zi a meciului cu Victoria Carei. Dar cele două Olimpii ale Sătmarului joacă vineri, în deplasare.