Tineretul României a învins Irlanda de Nord cu 3-0 (0-0)

Echipa de tineret Under 21 a României a obținut o victorie importantă în fața Irlandei de Nord, în Grupa 8 de calificare la turneul final a lui Euro 2021. După o primă repriză mai ștearsă tricolorii antrenați de Mirel Rădoi s-au impus cu 3-0.

Scorul a fost deschis de Băluţă (min. 48) după care au mai punctat Mihăilă (min. 59) și Ciobanu (min. 67). De precizat totuși că victoria României a fost facilitată și de faptul că din minutul 38, Irlanda de Nord a evoluat cu un jucător mai puţin, după eliminarea portarului Hazard, care a avut o intrare “criminală” asupra lui Man. Dar un rol important a avut și antrenorul Mirel Rădoi care

6. Malta 3 (0-8) 1

În următoarea etapă, pe 14 noiembrie, România va întâlni Finlanda.

La turneul final din Ungaria şi Slovenia vor obţine calificarea cele nouă câştigătoare de grupă şi cel mai bun loc secund. Celelalte opt locuri secunde rămase vor disputa un baraj.