Teodora Șofran a luat bronzul la speranțe

La București are loc de joi Campionatul Național de floretă dedicat speranțelor. În prima zi s-au derulat întrecerile din cadrul probei feminine la individual.

La startul ediției 2017 s-au prezentat 18 sportive, cele care au tras două tururi de grupe preliminare după care s-a trecut pe un tabloul incomplet cu eliminare directă. În sala de scrimă “Ana Pascu” au tras trei sportive de la CS Satu Mare. Cel mai bun rezultat l-a înregistrat Teodora Șofran. Sportiva noastră a cucerit medalia de bronz, concursul său s-a terminat în semifinale unde a fost învinsă cu 12-15 de Emilia Corbu (CSTA București). Câștigătoarea concursului a fost Karina Vasile (ACS Balestra).

Tot de la CS Satu Mare, Melissa Korossy a încheiat pe 5, iar Diana Șuta pe locul 9. Sătmărencele sunt antrenate de Attila File, Dan Șuta, Arnold Izsaki și Eva Lengyel.

Urmează proba pe echipe de vineri, după care sâmbătă și duminică vor intra băieții în acțiune.