Tată și fiu, medaliați cu aur la Naționalele de înot la veterani

Ediția cu numărul 9 a Campionatului Național de înot la masters (veterani) s-a desfășurat recent la un bazin din Reșița. Acolo au ajuns în jur de 100 înotători din mai multe județe ale României. Cât privește județul nostru, Satu Mare se poate mândri cu 7 medalii de aur. Le-au obținut Iuliu Follert senior și Iuliu Follert junior.

În program au figurat 14 categorii de vârstă la concursul din județul Caraș-Severin, masculin și feminin, de la 25 de ani și până la 90 de ani. Categoriile la masters merg din 5 în 5 ani. Cel mai în vârstă concurent era bucureșteanul Dan Stoenescu de 90 de ani. Ediția 2019 a înregistrat și o premieră deoarece au fost introduse probele de 200 m în cele patru procedee și proba de 800 m liber.

Revenind la sătmărenii noștri, spunem că seniorul Iuliu Follert a obținut trei medalii de aur la bras 50, 100 și 200 metri. În vârstă de 81 de ani a intrat la categoria 12 a campionatului. Menționăm că anul trecut a fost medaliat cu bronz la Europenele din Slovenia și că în această perioadă se pregătește pentru Festivalul Internațional de Șah de la Satu Mare din perioada 2-8 august.

Fiul său de 52 de ani, un cunoscut al acestui sport, a urcat de patru ori pe podium, pe cea mai înaltă treaptă. La categoria 6 a fost primul la bras 50, 100 și 200 metri. În plus față de tatăl său, Iuliu Follert junior a cucerit aurul la 200 metri mixt.