Szekely a modificat primul noua tabelă electronică de la Tășnad (Foto, video)

Unirea – Gaz Metan Mediaș II 1-0 (1-0)

Unirea Tășnad și-a inaugurat tabela electronică cu un succes în fața celor de la Gaz Metan Mediaș II. În etapa a 12-a din eșalonul terț, Seria 5, sătmărenii s-au impus la limită și rămân în continuare pe locul 9 în clasament.

Clubul sătmărean a dominat clar prima repriză, și-a creat nenumărate ocazii de a marca. Dar Anton a trimis pe poartă în primul minut, din lovitură liberă, după care au mai ratat: D. Vincze (min. 13), Ciul (min. 17), L. Vincze (min. 21), Szekely (min. 24), Anton (min. 29), Cocian (min. 33). Oaspeții au avut și ei 2-3 șanse, cea mai mare în minutul 18 când Paul Costea a scăpat singur cu Gorbe însă a tras milimetric pe lângă stâlpul din partea stângă. Singurul gol al meciului s-a marcat în prima repriză. După o acțiune prelungită pe partea stângă, Cocian îi pasează lui Szekely în careu. Portarul iese în întâmpinare, iar jucătorul sătmărean trimite pe jos, pe lângă el. Mingea lovește bara după care intră în poartă (min. 38). Video:

Repriza secundă n-a oferit nimic spectaculos. Oaspeții n-au avut forța necesară să egaleze chiar dacă s-au apropiat de câteva ori de poarta lui Gorbe. Unirea a încercat să surprindă pe contraatac, însă s-au ales cu câteva mingi blocate, ori trimise peste poarta tânărului Gîrnod. Menționăm că majoritatea jucătorilor de la Gaz Metan, care au jucat sâmbătă, sunt născuți în anii 1999, 2000 și 2001. “Veteranul” de echipă a fost Sebastian Iorga, născut în 1997.

Unirea Tășnad: Gorbe – L. Vincze, Vădan, Bălău (cpt.), Palinceac, Ciul (Parnău, min. 78), R. Silaghi, Anton, D. Vincze (Cubaș, min. 59), Cocian (Varga, min. 67), Szekeley (Nemeș, min. 71). Antrenori: Cristi Popa și Ovidiu Suciu.

Gaz Metan II: Gîrnod – Capriă, Băcilă, D. Pop (cpt.), Vlad (Albu, min. 66), Cioban, Bîrză, Costea (Sîncelean, min. 62), Iorga, Hăjmășan, Mateș. Antrenor: Mihai Moraru.

“Nu ne așteptam la un meci mai ușor, dar problema este că ne-am făcut noi un meci greu. Unii dintre jucători nu conștientizează anumite lucruri, sau nu sunt pregătiți la maxim pe acest final de campionat. Atmosfera la echipă este una ok, nu avem nicio problemă. Săptămâna care urmează se va rezolva și cu partea financiară. Am înțeles că s-au aprobat banii de la Primărie și Consiliul Local și le mulțumim pe această cale”, ne-a declarat Cristi Popa. Din câte știm, la echipă sunt două salarii și jumătate restanță plus prime.