Surpriză de proporţii, campioana en-titre învinsă!

Germania – Mexic 0-1 (0-1)

Sursă foto: prosport.ro

Zilele de sâmbătă şi duminică ne-au purtat prin trei zone cu fusuri orare diferite. De la Kalinigrad şi până la Samara, Cupa Mondială la fotbal din Rusia ne-a oferit șase meciuri, iar al șaptelea stă să înceapă. Goluri spectaculoase, autogoluri, penalty-uri ratate, altele transformate, intervenţia VAR-ului în câteva rânduri, mii şi mii de suporteri prezenţi pe stadioane, lacrimi şi scenorgrafii vibrante. Şi până unde ar putea continua descrierea unor meciuri de turneu final?

Pentru a se impune, miliardarul lot al Franţei a avut nevoie de tehnologiile mileniului III. Cu VAR şi Goal-Line Technology, victoria ”cocoşilor galici” a adus liniştea pe Pământ.

Poate deloc surprinzătoare a fost remiza obţinută de Islanda, în faţa naţionalei lui Messi. O ţară cu populaţia cât numărul jucătorilor de fotbal legitimaţi în Argentina a reuşit să obţină un punct important. Iar Messi a ratat un penalty la scorul de 1-1, dovadă că şi el este tot un om. Ştiaţi că Argentina are 12 oraşe cu populaţia mai mare decât cea a Islandei (aproximativ 348.000 de locuitori)?

Peru – Danemarca s-a desfăşurat sub semnul echilibrului, dar cu naţionala europeană mai prospătă, mai experimentată. Cueva avea şansa să înscrie primul gol pentru Peru la un Mondial, după o pauză de 36 de ani, dar a ratat penalty-ul din minutul 44. Iar Pulsen avea să înscrie golul victoriei în mitanul secund.

Seara de sâmbătă s-a încheiat cu victoria lejeră a Croaţiei, obţinută în faţa Nigeriei. Croaţia a arătat ca şi cum se păstrează pentru fazele eliminatorii. Rămâne de văzut până unde va ajunge.

Posesie: 50% – 50%. Ocazii de gol: 10-10. Şuturi pe poartă: 3-3. Sunt doar câteva dintre statisticile meciului Costa Rica – Serbia. Echipa din urmă a debutat cu o victorie, graţiei reuşitei lui Kolarov (min. 56). O reuşită superbă din lovitură liberă, bătută aproape de vinclu, de la vreo 25 metri, uşor lateral dreapta.

Încă de la intonarea imnurilor se anunţa o partidă mare între Germania şi Mexic. O nebunie de meci cu peste 80 de mii de oameni în tribunele stadionului Lujniki din Moscova, şi câteva mii în afara lui. Campioana mondială en-titre a avut 26 de ocazii de gol însă nu a reuşit să trimită mingea în poartă. Dar şi mexicanii au jucat fotbal adevărat, reuşind să înscrie în prima repriză după un contraatac ”ca la carte” finalizat de Lozano (foto). Cu această victorie, Mexic intră în istorie şi are şanse mari să se califice în optimi.

Germania: Neuer – Kimmich, Boateng, Hummels, Plattenhardt (Gomez, min. 79), Khedira (Reus, min. 60), Kroos, Muller, Ozil, Draxler, Werner (Brandt, min. 86). Antrenor: J. Low.

Mexic: Ochoa – Salcedo, Ayala, Moreno, Layun, Herrera, Guardado (Marquez, min. 74), Lozano (Jimenez, min. 66), Gallardo, Vela (Alvarez, min. 58), Hernandez. Antrenor: J.C. Osorio.

Grupa C
• Franţa – Australia 2-1
Au marcat: Griezmann (penalty, min. 58), Behich (autogol, min. 81)/ Jedinak (penalty, min. 62)
• Peru – Danemarca 0-1
A marcat: Pulsen (min. 59)
Clasament: 1.Franţa – 3p, 2.Danemarca – 3p, 3.Australia – 0p, 4.Peru – 0p.
Etapa 2: Danemarca – Australia (21 iunie), Franţa – Peru (21 iunie)