Steaua face scorul etapei în Europa League

steauaPrima etapă din grupele Europa League s-a jucat joi. În ceea ce ne priveşte pe noi, acolo avem două echipe româneşti. Una dintre ele s-a impus stabilind scorul etapei, 6-0, iar cealaltă a pierdut ruşinos în deplasare, 1-5.

Steaua a avut o primă repriză proastă în care putea să primească cel puţin două goluri de la danezii de la Aalborg. Ocaziile se răzbună, iar în cea de-a doua parte a meciului Steaua a înscris 6 goluri! Au fost marcate în 21 de minute de Sânmărtean (52′), Rusescu (60′, 73′) şi Keşeru (61′, 65′, 72′). În Grupa J, Dinamo Kiev a dispus de Rio Ave cu de 3-0.

Astra Giurgiu s-a făcut de râs în deplasarea de la Dinamo Zagreb. Giurgiuvenii lui Isăilă nu au contat în apărare. Golurile croaţilor au fost înscrise de Soudani (17′, 24′, 45′), Henriquez (70′), Ciorici (90′), iar Chiţu a marcat golul de onoare în minutul 82. Tot în Grupa D, Salzburg – Celtic 2-2.

Cea de-a doua etapă din grupele Europa League se va juca în 2 octombrie, Steaua în deplasare la Dinamo Kiev, iar Astra acasă cu Salzburg.