Spania este campioana Europei la fotbal tineret

Turneul final al Campionatului European de fotbal tineret U21 s-a încheiat cu victoria echipei Spaniei. Ibericii au învins în finala jucată duminică la Udine cu scorul de 2-1 reprezentativa Germaniei. Spania și-a luat astfel revanșa în fața nemților, care i-au învins în ultimul act al turneului din 2017. În plus, Spania a egalat Italia la numărul de trofee câștigate (5) la C.E. de tineret U21.

Spania a deschis scorul în minutul 7 când Fabian Ruiz l-a învins pe Nubel cu un șut de la 22 de metri. În minutul 69 același Fabian Ruiz a șutat de la 20 de metri, Nubel a respins în față și Dani Olmo, a trimis mingea în poartă de la 6 metri. Germania a redus din handicap în minutul 86 prin golul lui Amiri.

Spania: Sivera – Aguirregabiria, Nunez, Vallejo, Junior – Roca, Ruiz (Merino ’78) – Olmo, Ceballos, Fornals (Mayoral ’72) – Oyarzabal (Soler ’55). Selecționer: Luis de la Fuente.

Germania: Nubel – Klostermann, Tah, Baumgartl, Henrichs – Serdar (Neuhaus ’61), M. Eggestein (Nmecha ’78), Dahoud – Oztunali (Richter ’72), Waldschmidt, Amiri. Selecționer: Stefan Kuntz.

Pușcaș, al doilea marcator al turneului

După finala de duminică s-au acordat și câteva distincții individuale. Astfel, Dani Olmo a fost desemnat cel mai bun jucător al finalei, în timp ce Fabian Ruiz a fost ales jucătorul turneului.

Neamțul Gian-Luca Waldschmidt a primit cupa pentru golgheterul competiției cu șapte reușite în timp ce românul George Pușcaș, cu 4 goluri în 4 meciuri, 2 din 11 metri, a fost al doilea cel mai bun marcator.

Manea în cel mai bun “11” de la U21

După finala de la Euro U21, a fost întocmită echipa ideală a turnuelui din Italia. Un singur fotbalist român, Cristian Manea, a fost inclus în acest “11”, în timp ce Spania și Germania, dau câte 4, primul “11” fiind completat de 2 jucători, Franța și Italia. Iată cum arată echipa ideală: Sivera (Spania) – Manea (România), Upamecano (Franța),Tah (Germania), Henrichs (Germania) – Fabian Ruiz (Spania), Dahoud (Germania) – Dani Olmo (Spania), Ceballos (Spania), Chiesa (Italia) – Waldschmidt (Germania).