Spadasinul Adrian Szilagyi a cucerit Cupa României

szilagyiZiua a treia a Cupei României la spadă a rezervat vineri proba individuală la masculin. Totul s-a desfășurat în sala Flămânda din Constanța, iar la start s-au prezentat 45 de sportivi din țară. Printre ei i-am avut și pe spadasinii de la CSM Satu Mare.

Totul a început de la ora 9.00, s-au tras dou tururi de grupe preliminare după care toți spadasinii au ajuns pe un tablou incomplet de 64, de eliminare directă. Trofeul pus în concurs a fost câștigat de sătmăreanul Adrian Szilagyi.

Pe tabloul de 8, Szilagyi l-a eliminat pe coechipierul său Andrei Timoce. Apoi, în semifinale a trecut de un alt sătmărean, de Adrian Pop. Iar în ultimul act s-a aflat față în față cu Alin Sbîrcia (Craiova) pe care l-a învins cu 15-11 și astfel că a cucerit Cupa României. Adrian Pop a câștigat meciul pentru locul trei împotriva lui Liviu Dragomir (Craiova). Iar Bertalan Arkoși a fost eliminat pe tabloul de 16 de către Liviu Dragomir.

“Este greu când se întâlnesc doi colegi, dar asta e. Ne bucurăm pentru rezultate, a fost o zi grea”, ne-a declarat antrenorul Francisc Csiszar.

Sâmbătă se trage în proba pe echipe, unde CSM Satu Mare este favorită la primul loc, iar duminică se desfășoară Memorialul Paul Călin.

FOTBAL

Pleacă și Denis Man mai sus?

După Radu Drăgușin, un alt fotbalist român din Italia atarge atenția unor echipe de top. Este vorba de Denis Man, jucătorul lui Parma, locul 1 în Serie B.