Sorana o bate pe Vondrusouva şi joacă miercuri în sferturi la Miami Open

Sorana Cîrstea are până în prezent un parcurs excelent la Miami Open, turneu din categoria WTA 1.000. După ce a ajuns sferturi de finală la Indian Wells, Sorana a făcut pasul în aceeaşi fază şi la Miami Open.

Sorana Cîrstea s-a calificat in în sferturile turneului de la Miami, sportiva după ce a învins-o, în două seturi, pe cehoaica Marketa Vondrousova (finalistă la Roland Garros 2019), scor 7-6(3), 6-4, după o oră şi 35 de minute de joc. În sferturile de finală, Sorana o va întâlni pe belarusa Aryna Sabalenka, numărul 2 WTA şi princiapala favorită la Miamei Open în lipsa polonezei Iga Swiatek.

De menţionat că Sorana nu a pierdut niciun set în aceste patru meciuri şi şi-a pierdut doar de cinci ori serviciul, ceea ce e foarte bine pentru circuitul feminin. Totodarp, la cele doup turnee de pe tărâm nord American, IndIan Wells şi Miami, Sorana a disputant 8 meciuri, toytalizând 7 victorii şi 1 înfrîngere. Singurul eşec a fost suferit la Indan Wells în faţa lui Swiatek care nu a luat startul la Miami.

Altfel, prin calificarea în sferturile competiţiei din Florida, Sorana şi-a asigurat un premiu în valoare de 184.465 de dolari şi 215 puncte în clasamentul WTA. Cu aceste puncte Sorana face un salt important în ierarhia mondială, 23 de poziţii, ea aflându-se în WTA Live pe locul 51.
Meciul dintre Aryna Sabalenka şi Sorana Cîrstea se va juca miercuri după ora 18:00. Partida va putea fi urmărită în direct pe unul dintre canalele DigiSport.

IFPLUS FOTBAL, CUPA ROMÂNIEI

5 egaluri în 7 meciuri pentru FCSB! Ar trebui să demisioneze cineva? Cine?

Într-un meci care a stârnit interes, Oțelul Galați și FCSB au încheiat marți, 31 octombrie 2023, partida cu un rezultat de 1-1, oferind fanilor o confruntare echilibrată în etapa a doua din faza grupelor din Cupa României.

This content is for IZ Plus Lunar, IZ Digital+Print, IZ Duminica si IZ Plus 1 An, IZ Plus si Ziarul Digital 1 An, IZ+ si IZ PDF Lunar, IZ+ si IZ PDF 1 An, IZ+ si IZ PDF 3 luni, IZ+ si Tiparit si PDF Lunar, IZ+ si Tiparit si PDF 1 An, IZ+ si Tiparit si PDF 3 Luni, IZ+ si PDF <35 1 Luna, IZ+ <35, IZ PLUS ANUAL, and IZ PLUS 3 LUNI members only.