Sorana Cîrstea şi Simona Halep joacă vineri sferturi la Beijing

După Simona Halep, şi Sorana Cîrstea (44 WTA) s-a calificat în sferturile turneului Premier Mandatory de la Beijing. Sorana, cândva oaspete al Sătmarului, a învins o favorită în optimi, pe Karolina Pliskova (cap de serie nr.4), scor 6-1, 7-5.

În felul acesta Pliskova este scoasă pentru moment din lupta pentru locul 1 în topul WTA. De menţionat că Sorana a salvat patru mingi de set în actul secund, prima la 5-3 şi alte trei la scorul de 5-4 pentru Karolina Pliskova.

În sferturi, Sorana Cîrstea va juca împotriva Jelenei Ostapenko (8 WTA), colega ei de la dublu. În schimb Simona Halep se va lupta cu Daria Kasatkina (34 WTA) pentru un loc în semifinale. Ambele meciuri se vor disputa în zorii zilei de vineri 6 octombrie, Halep de la ora 7:30, iar Cîrstea după 9:30 pe Digi Sport 2.

De precizat că după eliminarea Pliskovei doar Simona Halep şi Elina Svitolina mai păstrează şanse de a o detrona pe Garbine Muguruza din fotoliul de lider la capătul acestui turneu.