Someșul Oar se distanțează în Liga a IV-a “Elite”

Opt goluri în meciul Dorolț – Orașu Nou, scor 4-4

liga4Sfârșitul de săptămână a programat cea de-a cincea etapă din cadrul primei ligi de fotbal județean. O rundă care s-a jucat pe o vreme nefavorabilă, ploaia nelipsind duminică din județ.

Campioana județului din sezonul trecut, Someșul Oar, și-a luat avans în fruntea clasamentului Ligii a IV-a “Elite”. Asta după ce Orașu Nou și Micula au obținut doar un egal la Dorolț, respectiv la Vetiș. Astfel, echipa antrenată de Istvan Nagy și Alexandru Botoș, are cinci puncte avans față de următoarele două locuri. Însă nu trebuie să uităm că echipa a doua a Olimpiei Satu Mare, are maxim de puncte după trei jocuri, două dintre ele fiind amânate și care se vor juca în scurt timp.

Oarul s-a impus în runda a 5-a în deplasarea de la Doba cu 2-1, după ce la pauză a condus cu 2-0. Un meci cu opt goluri am avut între Dorolț și Orașu Nou. Dacă după primele 45 de minute s-a înscris doar un singur gol, marcat de echipa lui Dacian Nastai prin Erdei Sandor, după pauză a urmat o ploaie de reușite. S-a terminat 4-4. Singura echipa fără puncte până acum este Moftinu Mare, iar echipa antrenată de Cosmin Iuhas, Luceafărul Decebal a obținut prima victorie în acest campionat impunându-se cu 3-0 la Beltiug.

Se anunță o etapă următoare foarte interesantă. Capul de afiș este meciul dintre Someșul Oar și Olimpia II Satu Mare, două dintre echipele neînvise ale acestui campionat. Partida se va disputa sâmbătă pe terenul Someșul din Satu Mare, sau pe stadionul Olimpia.

– Cămin – Botiz amânat.
Etapa viitoare (27-28 septembrie): Oar – Olimpia II, Botiz – Doba, Decebal – Cămin, Orașu Nou – Beltiug, Ardud – Dorolț, Micula – Tășnad, Moftinu Mare – Vetiș.