Slovenul Pogacar a câștigat ediția 2021 a Turului Franței

Tadej Pogacar (Slovenia/22 ani) a câştigat ediția 2021 a Turului Franţei. Pentru Pogacar este a doua victorie obținută în ”Marea Buclă” după cea din 2020.

În acest an Pogacar a terminat cu un avans de 5 min 20 sec faţă de ocupantul locului secund, danezul Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma). Pe locul 3 s-a clasat Richard Carapaz (Grenadiers).

Turul Franței s-a disputat pe parcursul a 21 de etape în care cicliștii au avut de parcurs aproape 3.424  km media orară fiind de 41.165km/h.

La start au fost prezenți 181 de cicliști, dar linia de sosire a fost trecută doar de 145 sportivi.

Câștigătorul turului a fost recompensat de organizatori cu suma de 500.000 de euro. Bonusurile, sau salariile primite însă de la diverșii sponsori sunt mult mai mari. De exemplu Pogacar are asigurat un venit anual de 2 milioane de euro la care se adaugă  premiile pentru participarea la diverse competiții.

FOTBAL, LIGA 3

Ultimele meciuri din Liga 3 în anul 2023

Vineri și sâmbătă, în Liga a 3-a la fotbal, se dispută ultima etapă a sezonului de vară-toamnă din Liga 3 la fotbal. Două dintre cele trei echipe din județul Satu Mare, CSM Olimpia, respectiv Olimpia MCMXXI vor juca în deplasare în timp ce Victoria Carei va juca pe teren propriu chiar împotriva echipei pregătită de Cristian Popa.