Simona, învinsă de Serena Williams și eliminată în optimi la Australian Open

Cel mai interesant și cel mai mediatizat meci din optimile de finală ale turneului feminin de la Australian Open a fost cel dintre Simona Halep și Serena Williams. Adică meciul jucat între actualul și fostul lider mondial din tenisul feminin.

Simona ne-a dat speranțe din start, a câștigat primul ghem al meciului, dar apoi românca s-a stins și a fost dominată categoric de Serena Williams. Cu servicii în forță exacte, cu lovituri de dreapta foarte puternice, americanca a câștigat următoarele 6 ghemuri și setul în doar 20 de minute de joc. În setul doi Însă Halep a început să joace din ce în ce mai bine, a lungit schimburile, a trimis mingile aproape de linia de fund, a plimbat-o pe Serena pe la colțuri speculând lipsa de mobilitate a acesteia. Iar la 5-4 Simona făcut break și a câștigat setul doi după 37 de minute de joc efectiv.

Setul decisv a decurs bine pentru Simona în prima lui jumătate. La 3-2 tenismena din România a avut 4 mingi de break dar, din păcate, n-a reușit să convertească niciuna dintre ele. Williams a egalat, a preluat apoi conducerea, a mers până la 5-3 după care Simona reușit să mai câștige un ghem. Dar atât pentru că Serena Williams a servit excelent la la acest scor, a câștigat ghemul, setul și meciul după o oră și 47 de minute de joc. Păcat pentru Simona, păcat pentru suporterii ei. Dar să nu uităm că tenismena din România a revenit pe terenurile de tenis după o pauză de patru luni, pauză cauzată de o hernie de disc și dureri la coloana lombară.

Una peste alta însă, Simona Halep a fost eliminată în optimile de finală la ediția 2019 de la Australian Open. Din păcate, după această înfrângere și eliminare prematură unde anul trecut a jucat finala, Simona va pierde, aproape sigur, peste o săptămână poziția de lider mondial în tenisul feminin.

Rămâne de văzut doar cine va fi noul lider mondial, Karolina Pliskova, Elena Svitolina, Petra Kvitova, sau Naomi Osaka?

Oricare dintre acestea poate deveni lider în clasamentul mondial în anumite condiții. Totuși există și șanse, minime ce-i drept, ca Halep să mai rămână în capul listei. Astfel, sportiva noastră își poate păstra fotoliul de lider WTA. Dar numai dacă Naomi Osaka și Petra Kvitova nu vor accede în semifinale, iar Elina Svitolina și Karolina Pliskova nu ajung în ultimul act.

Statistica partidei Halep – S. Williams

Ași: 2-9
Duble greșeli: 2-2
Puncte câștigate cu primul serviciu: 75% (36/48) – 77% (41/53)
Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 31% (8/26) – 42% (15/36)
Puncte de break câștigate: 43% (3/7) – 50% (5/10)
Puncte câștigate la fileu: 100% (1/1) – 86% (12/14)
Durată meci: 1h 47 min.

În celelalte optimi jucate luni s-au înregistrat următoarele rezultate: Naomi Osaka Japonia/4 WTA/ cap de serie 4) – Anastasija Letonia/ cap de serie 13) 4-6, 6-3, 6-4, Ellinad Svitolina (Ucraina/ cap de serie 6) – Madison Keys (SUA/ cap de serie numărul 17) 6-2, 1-6, 6-1, Karolina Pliskova (Cehia/ cap de serie numărul 7) – Garbine Muguruza (Spania/ cap de serie numărul 18) 6-3, 6-1.