Simona Halep va juca prima finală la Wimbledon

A trecut fără probleme de Svitolina, scor 6-1, 6-3

Simona Halep (7 WTA) s-a calificat joi pentru prima dată într-o finală la Wimbledon. Jucătoarea română de tenis a făcut un joc excelent împotriva Elinei Svitolina (8 WTA, Ucraina), câștigând cu 6-1, 6-3, după doar o oră și 12 minute de joc.

De la început părea că vom asista la un meci lung. Dar nu a fost chiar așa, deși primele două game-uri au durat fiecare zece minute. Ambele au fost câștigate de româncă, pentru ca ucraineanca să facă apoi un break la zero. Avea să fie singurul game luat de Svitolina. În setul următor s-a mers cu serviciul până la 3-3. Halep a forțat și a reușit break-ul, pentru ca apoi să-și câștige serviciul și să obțină un nou punct pe serviciul adversarei. De precizat că la capitolul mingi direct câștigătoare, Simona a avut 26, iar Svitolina 10. La erori neforțate s-a terminat egal la 16.

Pentru Simona Halep va fi a cincea finală de Grand Slam după cele din 2018 de la Australian Open, 2014, 2017 și 2018 la Roland Garros. Anul trecut la Roland Garros a obținut singurul titlu de Grand Slam, la Paris. Menționăm că Simona Halep este al doilea reprezentant al României care joacă finala de la Wimbledon, după Ilie Năstase, care a cedat finalele din 1972 și 1976. Halep și-a asigurat 1.300 de puncte WTA și un cec de 1.175.000 lire sterline.

”E unul dintre cele mai bune meciuri ale mele. Vreau să mă bucur de tenis. Nu a fost chiar atât de ușor cum o arată scorul, dar am luptat din greu ca să câștig acest meci. Am stat bine fizic, am avut o tactică bună. Am mai multă experiență pozitivă pe teren, nu mai renunț. Încerc să fiu cea mai bună, să lupt până la capăt. Nu contează cu cine voi juca în finală, e ultimul meci al turneului”, a declara Simona Halep.

Finală cu Serena Williams

Finala de la Wimbledon se va juca sâmbătă de la ora 16:00. În ultimul act, Simona Halep o va înfrunta pe Serena Williams (10 WTA, SUA). Americanca a trecut fără probleme joi de Barbora Strycova (54 WTA, Cehia). După 61 de minute de joc, scorul era 6-1, 6-2. “Simona Halep a jucat incredibil astăzi, mereu am avut meciuri grele cu ea, dar abia a;tept meciul contra ei”, a declarat Serena la capătul meciului cu Strycova. La capitolul meciurilor directe, Serena o conduce pe Simona cu 9-1.