Simona Halep va juca în finala de la Australian Open

Performanţă extrordinară a Simonei Halep la Australian Open. Tenismena din România s-a calificat în finala turneului de la Antipozi după un meci şi o victorie extraordinară obţinută în faţa sportivei Angelique Kerber.

După un meci extrem de spectaculos, cel mai spectaculos de până acum de la Australian Open, Simona Halep a învins-o pe Angelique Kerber în trei seturi, 6-3, 4-6, 9-7.

Simona a început excelent, a condus cu 4-0 şi a câştigat setul întâi cu 6-3. Setul doi a fost echilibrat până la 4-4 după care Kerber a făcut break-ul decisiv şi s-a impus cu 6-4. Setul al treilea a avut de toate, un tenis de o calitate extraordinară, răsturnări de scor imprevizibile şi un final dorit de noi toţi, victorie pentru Simona Halep.

Simona a avut la 6-5 două mingi de meci ratate din păcate. Apoi, la 7-6 Kerber a beneficiat şi ea de două mingi de meci salvate din fericire de Halep. Dar, la 8-7 Simona n-a mai ratat mingea de meci şi a obţinut prima ei calificare la Australian Open.

În finală Simona Halep o va întâlni pe Caroline Wozniacki, a doua favorită a turneului. Finala este programată să se joace sâmbătă dimineţă.

FOTBAL

Istvan Kovacs îi cheamă pe tineri în arbitraj

În cadrul unei campanii inovatoare lansate de UEFA și FRF, numită “Devino arbitru!”, arbitri internaționali români de elită împărtășesc din experiențele lor de pe terenul de joc și încurajează tinerii pasionați de fotbal să exploreze o carieră în acest domeniu fascinant.