Simona Halep va juca finala la Roland Garros

A învins-o pe Garbine Muguruza cu 6-1, 6-4

Simona Halep va juca și în anul 2018 finala de la Roland Garros! Numărul 1 mondial a făcut joi un meci fenomenal în fața ibericei Garbine Muguruza (3 WTA). A început în forță și a reușit să-și mențină ritmul până la final.

Românca a făcut un prim set excelent, l-a încheiat cu al patrulea break obținut la a doua minge de set de care a avut parte, scor 6-1. Halep a început bine și setul secund, cu un game în care a pierdut un singur punct. A urmat primul game câștigat de Muguruza pe propriu serviciu, iar apoi un break reușit de jucătoarea din Spania. Numărul 3 mondial s-a dus apoi la 3-1, 4-3, însă Halep a reușit să egaleze 4 printr-un break. Favorita noastră a făcut apoi 5-4, după un game maraton, în care a salvat trei mingi de break. Halep a încheiat meciul cu Muguruza cu un break la 0 și astfel s-a calificat în cea de-a treia finală a carierei la Roland Garros (a doua consecutivă). Scorul final a fost 2-0, pe seturi 6-1, 6-4, iar meciul a durat o oră și 34 de minute.

În urma acestei victorii, Simona Halep va continua să fie numărul 1 mondial.

În finală o va întâlni pe învingătoarea din meciul americancelor Sloane Stephens și Madison Keys. Meciul începe la ora 18:00.