Program ITV: 00.00 Audienţe în direct, cu Sergiu Podină, invitaţi Eva Laczko, Mihai Toth, Csaba Laposi, titlul emisiunii: Concert memorial Elvis Presley la Satu Mare (reluare) 01.00 Agenda publică, cu Stela Cădar, invitaţi Aurelia Fedorca, Romeo Nicoară, Mircea Dobra, titlul emisiunii: Ce se alege din programul de guvernare PSD? (reluare) 02.33 Viaţa la ţară, cu Ioan Aniţaş, titlul emisiunii: Iepurii mai profitabili decât vacile? 03.35 Street music festival 04.25 Educaţie ecologică, cu Cristina Bursuc, invitat Elisabeta Bekessy, titlul emisiunii: Concursul Viaţă pentru mediu la final 04.56 Performanţe fără recompense 05.25 Fior di Szatmar 06.30 Gimnastica de dimineaţă, cu Ioana Zaharia, cu antrenoarea Simona Nistea 07.00 Ştiri 07.30 Gimnastica de dimineaţă, cu Ioana Zaharia, cu antrenorul Arnold Anzik 08.00 Audienţe în direct, cu Sergiu Podină, invitaţi Eva Laczko, Mihai Toth, Csaba Laposi, titlul emisiunii: Concert memorial Elvis Presley la Satu Mare (reluare) 09.00 Gimnastica de dimineaţă, cu Ioana Zaharia, cu antrenoarea Simona Nistea 09.43 Panoramic sportiv, cu Ionuţ Blăjean, invitaţi Vasile Fuşle, Attila Felcz, titlul emisiunii: Turneu internaţional de judo la veterani în 21 octombrie 10.26 Religie, cu Mihaela Ghiţă, invitat Florin Fodoruţ, titlul emisiunii: Cum învingem deznădejdea? 11.15 Teleshopping 11.30 Agenda publică, cu Stela Cădar, invitaţi Aurelia Fedorca, Romeo Nicoară, Mircea Dobra, titlul emisiunii: Ce se alege din programul de guvernare PSD? (reluare) 13.00 Ştiri 13.36 Sănătate, cu Mihaela Ghiţă, invitat Georgeta Pop, titlul emisiunii: Noi soluţii pentru investigaţii paraclinice 14.09 Teleshopping 14.25 Sport, meci de fotbal FC Olimpia- ASU Poli Timişoara 16.05 Educaţie ecologică, cu Cristina Bursuc, invitat Elisabeta Bekessy, titlul emisiunii: Promovarea transporturilor alternative nepoluante 16.37 Iată omul, cu Gabriel Ghişan, invitat Marinello Norbeto 17.35 În slujba comunităţii, cu Mihai Sălceanu, titlul emisiunii: Arthur Piricsi – raport la 1.940 de zile 18.40 Mesager educaţional, cu Vasile Nechita, invitat Csaba Csintalan, titlul emisiunii: Părăsirea timpurie a şcolii, cauze şi soluţii 19.30 Ştiri 20.00 Agenda publică, cu Stela Cădar 21.30 Viaţa la ţară, cu Ioan Aniţaş, titlul emisiunii: Florile între pasiune şi afacere 22.30 Zone folclorice, cu Ioana Vladimirescu 23.30 Ştiri

Seria neagră continuă în dreptul sătmărenilor

Scris de Constantin Demian, 19 mai 2017 « Ştirea precedentă | Înapoi la index | Ştirea următoare »

Chindia Târgovişte – FC Olimpia 1-0 (1-0)

Captură Digi Sport

Iniţial am vrut să dăm titlul “Olimpia a suferit a 8-a înfrângere din acest sezon”. Cum Olimpia a înregistrat eşec după eşec în acest sezon de primăvară, am fi intrat în banal, am fi consemnat ceva obişnuit pentru echipa pregătită de Bogdan Andone. Dar or veni odată, cine ştie când, şi vremuri mai bune.

Delegaţia Olimpiei a plecat joi la Târgovişte cu 17 jucători în lot din care trei juniori. Dar, surprinzător, în raportul de joc al Olimpiei au fost înscrişi doar 15 jucători. Doi dintre ei, Ursu şi Luduşan, ambii aduşi de antrenorul Bogdan Andone, au dispărut subit din lotul plecat spre Târgovişte?!?

În aceste condiţii, pe banca Olimpiei a luat loc ex-căpitanul Şuta şi trei juniori lipsiţi de experienţă, Chitaş, Szollosi şi puştiul de 15 ani, Alin Văsălie. Dar antrenorul Andone îi va introduce în teren abia spre final, Văsălie şi Szollosi nereuşind nici măcar să atingă balonul.

Meciul în sine nu a fost unul foarte grozav, desfăşurându-se într-un ritm lent, cu puţine faze notabile. Una s-a petrecut în minutul 12 când Pană a şutat de la marginea careului, dar portarul a reţinut fără probleme.

În minutul 25 gazdele au deschis scorul după o greşeală în lanţ a apărării sătmărene. După un şut în bară, balonul a ajuns din nou la Cherchez care a centrat lobat, peste Dascălu ieşit la 6 metri, iar Neguţ a marcat cu capul din 3 metri.

În minutul 33 Cherchez a pătruns pe bulevardul stâng al apărării Olimpiei, a şutat de la 10 metri, dar Dascălu a respins în corner. După o acţiune periculoasă la poarta noastră a aceluiaşi Cherchez, Olimpia echilibrează jocul, dar îi lipsesc fazele periculoase. Vasile Pop a şutat de la 20 de metri peste poartă iar mai apoi, în minutul 40, şutul lui Pană, pe centru, a fost reţinut fără probleme de Meilă.

După pauză, în minutul 54 Olimpia a avut o bună ocazie de a egala, dar Pop a şutat, de la 16 metri, din lovitură liberă, la 3 metri peste poartă. Dar aici trebuia să se acorde penalti Olimpiei pentru că faultul comis asupra lui Pop a fost în careu. Două minute mai târziu Roşu a şutat de la 10 metri, dar portarul Meilă a avut un reflex salvator. Cum până la final, cu excepţie unor şuturi lipsite de un pericol, nu se întâmplă nimic deosebit, scorul a rămas cel stabilit în minutul 25, 1-0 pentru Chindia. Iar Olimpia bifează a 8-a înfrângere din sezonul de primăvară. O normalitate pentru Karda, Andone şi staff-ul supradimensionat al Olimpiei.

Chindia: Meilă – Pătru (57 Nisipeanu), Vătavu, Ispas, Martac, Stoica (57 Pencea), Honciu, L. Mihai, Dumitraşcu, Neguţ, Cherchez.

Olimpia: Dascălu – Duruş, Mureşan, Krausz, Faur, Erdei, Rus (90+1) Văsălie), Villand (cpt.), Pană, Roşu (90+1 Szollosi), V. Pop.

PS: Luduşan şi Ursu au fost anunţaţi înaintea meciului că vor fi rezerve. Supăraţi, jucătorii au refuzat să stea pe bancă, s-au echipat şi au privit meciul din tribune.

1. amygos a spus: 20 mai 2017, ora 21:08

Deci Primăria şi CJ dă bani,dar fără nici o obligaţie!Tu club,aduci jucători de unde vrei tu,chiar şi din papua noua guinee!Că nu te trage nimeni de urechi!Deh,sunt bani publici!De ce săcăutăm tinere talente in judej,când ne aduce Karda vedete unul şi unul?!Clubul ăsta e condus de cineva?Ii doare la bască :))

2. comentator a spus: 20 mai 2017, ora 12:20

Adevărul este că nu mă mai interesează ce face Oli. Nu are cum să retrogradeze. Dar când a mâncat bătaie de la Clinceni o repriză cu 2 oameni în plus mi-a fost ruşine că sunt sătmărean. Acestor indivizi care aleargă după minge aiurea le doare undeva. O săptămână-două şi pleacă.

3. Ce bine îmi pare ca ai luat teapa!....ce bine îmi pare ca ai greşit! a spus: 19 mai 2017, ora 21:22

A1 Andone! …asa bate Dumnezeu când eşti un nenorocit! Ai pierdut pe mana ta şi pe a clovnul kaRda! Asa cum am prevazut,,,sa ales praful de oli !…..fiasco total! Lume lume atenţie la bani!….CA ăştia doi vor….topii toţi banii judeţului!

Adaugă un comentariu Ne păstrăm dreptul de a refuza publicarea comentariilor care nu respectă nişte reguli simple ale bunului simţ, care reprezintă atac la persoană, sau care sunt off-topic. Câmpurile marcate cu (*) sunt obligatorii.