Sebastian Vettel s-a impus în Brazilia

Sebastian Vettel (Ferrari) a câștigat penultima cursă a sezonului la Formula 1. Neamțul s-a impus duminică seara în Marele Premiu al Braziliei.

Podiumul a fost completat de Bottas (Mercedes) și Raikkonen (Ferrari), în vreme ce deja campionul Hamilton (Mercedes) a terminat pe locul 4, iar Verstappen (Red Bull) pe locul 5.

Clasament general: 1.Hamilton – 345p, 2.Vettel – 302p, 3.Bottas – 280p, 4.Ricciardo – 200p, 5.Raikkonen – 193p. Ultima etapă va fi în Emiratele Arabe Unite pe 26 noiembrie.

Felipe Massa și-a luat rămas bun

Felipe Massa și-a luat duminică rămas bun de la fanii Formulei 1 din țara natală, odată cu Marele Premiu al Braziliei.

În vârstă de 36 de ani, pilotul brazilian se va retrage din circuitul Formulei 1 după ultima etapă a sezonului de la Abu Dhabi. Este unul dintre cei mai populari piloți, a obținut 11 victorii în cele 15 sezoane petrecute în Formula 1, reușind totodată 46 de clasări pe podium și 16 plecări din pole position în peste 260 de curse disputate. După cursa 19, Massa (Williams) ocupă locul 10 la general cu 42 puncte.