Sebastian Coț a devenit vicecampion național la judo U21

Focșaniul a găzduit în weekend finala Campionatului Național de judo U21. Acolo s-a aflat și sportivul Sebastian Coț de la CSM Satu Mare. A intrat pe tatami la 100 de kilograme, categorie la care a devenit vicecampion național.

Sebastian a trecut în primul tur de Emil Mucenica din Focșani, iar în sferturi l-a învins pe Andrei Baicu de la CSM Ploiești. A urmat o nouă victorie în semifinale, în fața lui Andrei Radi de la CSM Târgoviște.

Sătmăreanul a pierdut finala în fața lui Alexandru Roman de la CSM Sibiu, astfel că a cucerit medalia de argint la ediția 2018. Pentru Sebastian urmează finala Campionatului Național U23 care se va desfășura la Pitești în perioada 13-15 aprilie.

Antrenorul Marian Halas ne mai informează că CSM Satu Mare a participat în weekend cu copiii la un turneu internațional în Miskolc (Ungaria). Clubul sătmărean s-a întors acasă cu două medalii, una de aur și alta de bronz, cucerite de Carina Pașca (30 kg) și Dragoș Polgar (35 kg).