Se trage cortina peste optimile Cupei Mondiale

Cu meciurile Suedia – Elveția și Columbia – Anglia

Ne aflăm în ziua în care se trage cortina peste optimile Cupei Mondiale, iar din weekend ne așteaptă lucruri mult mai serioase deoarece încep sferturile turneului.

Dar deocamdată ne concentrăm pe Suedia – Elveția și Columbia – Anglia.
Primul meci pune față în față al treilea duel 100% european din această fază a competiției. Chiar și specialiștilor le este greu să numească o favorită. Suedia vine dintr-o grupă în care a suferit o singură înfrângere. De altfel, este singura națională învinsă de Germania (1-2), prin celebrul gol înscris de Kroos la ultima fază. În rest, suedezii au învins Coreea de Sud (1-0) și Mexic (3-0). Elveția n-a cunoscut gustul înfrângerii. A remizat surprinzător cu Brazilia în prima etapă (1-1), după care a învins Serbia (2-1), deși a fost condusă la pauză. A urmat remiza cu Costa Rica (2-2), iar Grupa E a încheiat-o pe locul al doilea.

Atracția zilei o reprezintă meciul Columbia – Anglia. Americanii au avut un început surprinzător, au pierdut cu Japonia (1-2), dar apoi au dat de pământ cu Polonia (3-0) și au câștigat la limită cu Senegal (1-0). Anglia a învins destul de greu Tunisia (2-1), apoi s-a distrat cu Panama (6-1), pentru ca în meciul fără miză cu Belgia să piardă (0-1).