Se cunosc semifinalele Cupei României

Marţi s-a încheiat faza sferturilor de finală din cadrul Cupei României la fotbal. FC Botoşani a eliminat Poli Iaşi după un meci cu multe goluri, dar care s-a terminat două reprize suplimentare a câte 15 minute.

Asta pentru că la capătul timpului regulamentar de joc, scorul era 1-1. În prelungiri s-au mai înscris alte trei goluri, iar FC Botoşani s-a impus cu 3-2.

La o zi distanţă s-a tras la sorţi pentru stabilirea semifinalelor competiţiei.

Iară duelurile din semifinale:
• Hermannstadt – Gaz Metan Mediaş
• CSU Craiova – FC Botoşani

Semifinalele Cupei României se joacă în dublă manşă, cu turul disputat pe terenul primelor echipe extrase din urnă, respectiv Hermannstadt şi CSU Craiova. De altfel este singura fază a Cupei care se desfăşoară tur-retur.
Meciurile din prima manşă se vor juca pe 18 aprilie, iar cele din manşa a doua pe 9 mai. Finala Cupei României este programată pentru 27 mai.