Satu Mare rămâne fără echipă în Cupa României

Olimpia și Unirea Tășnad, eliminate de Zalău și Sânmartin

Sezonul 2019-2020 al Cupei României, faza națională, a debutat miercuri pe terenurile din țară. Județul Satu Mare a avut două reprezentante, dar din păcate au părăsit competiția.

Olimpia MCMXXI a dominat categoric meciul de ieri, însă SCM Zalău a marcat de mai multe ori și merge mai departe. După doar 10 minute de joc, Resende a recuperat o minge la mijlocul terenului și l-a văzut excelent pe Grigoraș. Scăpat singur cu portarul, jucătorul sătmărean n-a ratat și a făcut 1-0. A urmat dubla fostului portar Claudiu Băican din minutele 15 și 17. Olimpia avea să egaleze prin Lauruk în minutul 66, după o lovitură liberă bătută excelent de la aproximativ 20 de metri. Meciul a avut nevoie de reprizele de 15 minute pentru stabilirea echipei calificate mai departe. Același Claudiu Băican a primit o centrare de pe partea stângă, s-a înălțat ușor și a înscris cu capul (min. 96).

În continuare Olimpia a căutat să egaleze, dar fără succes. SCM Zalău a bătut Olimpia MCMXXI cu 3-2 și se califică în turul 2.

Olimpia: Crișan – Vonet, L. Nagy, Turșuc (cpt.), Filimon, Lăpușan, Resende, Chivari, Puți, Grigoraș, :repler/ Duca, Pop-Silaghi, Pal, Lakatos, Sician, Lauruk, Lung. Antrenor: Nelu Donca.
SCM Zalău: A. Pop – Ardelean, Bene, Petruț Pop, Varga, Dulap, Duma, Băican, Marin, Supuran, Sârbu/ Jula, Saroși, Turcu.

CSC Sânmartin – Unirea Tășnad 8-2 (3-1)

Unirea Tășnad s-a întors învinsă la scor din deplasarea de la CSC Sânmartin, echipă din Liga a 3-a. Sătmărenii au încasat 8 goluri, reușind să marcheze de două ori prin Raul Silaghi și Mădălin Bolba (penalty). Pentru echipa antrenată de Marius Bălău urmează jocurile de pregătire și revenirea în Liga a 4-a județeană.

Unirea Tășnad: Kerezsi – Bălău, Silaghi, Bumbuc, Antal, Locse, P. Sântăuan, M. Schenllenperger, Doicear, Bolba, Mașca. Au mai intrat :urani, Rus și A. Sântăuan.

Urmează faza a doua

În Faza a II-a a Cupei României vor participa cele 26 de echipe calificate din Faza I plus 32 de echipe participante în ediţia precedentă a Ligii 3. În total vor fi 29 de meciuri. Zilele acestea se vor stabili și meciurile. Din Faza a III-a intră în competiţie şi două echipe din Liga 2, respectiv cele 29 de calificate din Faza a II-a şi ultimele cinci din Liga 3. Vor fi 18 meciuri. În Faza a IV-a a Cupei vor juca cele 18 echipe calificate din turul anterior plus restul de 18 echipe din Liga 2, adică vor fi în total 18 partide. Din acest tur FRF premiază participantele, indiferent dacă sunt eliminate. Din 16-imi intră în competiţie şi cele 14 echipe din Liga 1.