Sătmărenii și-au încheiat aventura de la Europeanul de șah

Darius Torok-Brândușan s-a clasat cel mai bine

Capitala Letoniei a găzduit timp de o săptămână și jumătate ediția 2018 a Campionatului European de șah U18. Peste 1.000 de sportivi, reprezentând 48 de națiuni, au participat la Riga, iar printre ei și trei sătmăreni. Având în vedere că obiectivele nu erau fruntașe, putem spune că sătmărenii s-au descurcat onorabil.

Antrenat de maestrul FIDE Ciprian Muntean la CS Voința Satu Mare, Darius Torok-Brândușan a încheiat concursul de la Riga pe locul 28. După 9 runde sătmăreanul a strâns 5 puncte la U8, o categorie de vârstă cu 77 de șahiști prezenți la start. Darius a obținut biletul la Riga după ce a devenit campion național în primăvara acestui an.

Ștefania Sălăjan de la LPS Satu Mare a intrat în concurs la categoria U12 alături de alte 81 de sportive talentate. Sportiva pregătită de profesorul Cătălin Ardelean a încheiat concursul pe locul 42 după ce a obținut 4,5 puncte.

Alin Angheluș, tot de la LPS Satu Mare și tot pregătit de profesorul Cătălin Ardelean, a avut un start de campionat ezitant, însă după patru runde și-a intrat în formă. Așa se face că a strâns în total 4,5 puncte, suficiente pentru locul 60. La categoria băieți U16 au participat 113 sportivi.