Sătmărenii au câștigat un punct important, dar în ultima etapă trebuie să bată pe Șoimii

“U” Cluj – FC Olimpia 1-1 (0-1)

Olimpia și-a propus să nu piardă la Cluj în fața Universității. Și a reușit, formația sătmăreană întorcându-se de la Cluj cu un punct. Un punct prețios, foarte important, obținut după mari eforturi și, trebuie să recunoaștem, cu mult noroc. Dar acest punct nu ne salvează de la retrogradare pentru că, sâmbătă, în ultima etapă, trebuie să batem pe Șoimii Pâncota.

Olimpia a început bine meciul de la Cluj și, după 7 minute a reușit să deschidă scorul. Faur a șutat de la 17 metri, la colțul lung, iar balonul a intrat în plasă deviat de un apărător. Cinci minute mai târziu Buhăescu are golul de 2-0 în vârful bocancului dar ratează incredibil, cu poarta goală, după ce a driblat și portarul. După această fază jocul se echilibrează dar sătmărenii îi țin departe de careul propriu pe jucătorii Universității. Așa se face că până la finalul reprizei gazdele n-au avut decât o ocazie, după o fază fixă (min. 45), când Hâmpea a trimis cu capul, din 6 metri, peste poartă.

După pauză însă Olimpia a făcut pasul înapoi dând gazdelor posibilitatea de a ataca susținut. Invitați la atac, jucătorii Universității ratează mai întâi prin Hâmpea (min. 56), șut din careu, peste după care în minutul 60 obțin egalarea, cap Vojtus de la 6 metri, după o centrare a lui Turcak. Urmează apoi până la final un adevărat asalt la poarta lui Șuta dar acesta rezistă eroic având două intervenții excelente la șuturile din careu al gazdelor. Iar când a fost bătut, Șuta a fost salvat de imprecizia lui Hâmpea, cap de la 4 metri peste poartă și de bară (min. 90+3).

După acest egal Olimpia coboară pe locul 2 în clasamentul din play-out. Dar pentru a se salva de la retrogradare trebui să câștige meciul cu Pâncota. Un egal nu ne-ar ajuta deloc pentru că, la egalitate de puncte, Pâncota este avantajată de faptul că a intrat în play-out fără rotunjire în timp ce Olimpia a beneficiat de 0,5 puncte.

Universitatea: Grecu – Butean, Cordoş, Crişan, Hîmpea – Boboc, Greu – Turcak, Moruţan (78, Haţiegan), Vojtus – Zdroba (46, Târnovan). Antrenor: Mihai Nădăban
Olimpia: Şuta – Ciul, Onicaş, Heil, Brata (18, Sălăgeanu, 69 Villand) – Muntean, Rus – Faur, Lukacs (62, Kanaloș), Buhăescu – Mărkuș. Antrenor: Mircea Bolba.

Fără Mărkuș și Kanaloș în meciul cu Șoimii

Din păcate, în meciul din ultima etapă Olimpia va fi nevoită să joace fără doi oameni importanți, golgeterul Mărkuș și juniorul Kanaloș, ambii având acum 4 cartonașe galbene. Atât Mărkuș cât și Kanaloș au încasat câte un galben, meritat, pentru că au șutat după fluierul arbitrului.

Antrenorul Bolba a fost forțat să efectueze prima schimbare destul de repede, în minutul 18 introducându-l în teren pe Sălăgeanu în locul accidentatului Brata. Dar Sălăgeanu nu s-a simțit în apele lui din cauza problemelor de la coloană, randamentul lui fiind scăzut, așa că Bolba l-a scos din teren în minutul 69 înlocuindu-l cu Villand.Picture 1