Sătmărenii Alin Văsălie și Mircea Donca duc Baia Mare în optimile Cupei

Pentru că nu sunt doriți acasă, mulți fotbaliști sătmăreni joacă prin alte județe, la diferite cluburi angrenate în diferite eșaloane profesioniste. Este și cazul sătmărenilor Alin Văsălie și Mircea Donca.

Ei nu au loc la echipa noastră din Liga a 3-a și astfel că joacă pentru Minaur Baia Mare. O echipă pe care marți, spre seară, au calificat-o în optimile Cupei României.

Echipa din județul Maramureș s-a impus cu scorul de 3-1, furnizând astfel o surpriză și eliminând o echipă din Liga 2.

Minaur a deschis scorul în minutul 13, atunci când Chinde a șutat în bară, balonul a revenit la Văsălie care a trimis la poartă de la aproximativ șaisprezece metri. Moldovenii au reușit să restabilească egalitatea spre finalul primei reprize când Zaharia a profitat de un balon foarte bun respins exact în fața porții și l-a învins pe portarul gazdelor. În minutul 61, Baia Mare a trecut din nou în avantaj. Donca a primit o pasă foarte bună în flancul stâng și l-a învins pe goalkeeper-ul ieșean cu un șut cu piciorul stâng. Scorul final a fost stabilit doar patru minute mai târziu. Văsălie a reușit dubla după un corner la poarta moldovenilor. Acesta a șutat din interiorul careului, după ce mai mulți jucători de la Minaur au ezitat să trimită în poarta celor de la Poli Iași.

În altă ordine de idei, la Minaur au mai evoluat doi jucători crescuți de Dacian Nastai la LPS Satu Mare. Este vorba de Adrian Micaș și Sergiu Ciocan. Un alt sătmărean, Bura a fost rezervă neutilizată. Iar la Poli Iași, Răzvan Onea, titular, este un alt jucător care a fost crescut de Dacian Nastai. Dar nici Dacian Nastai nu are loc la Satu Mare, fiind antrenor la Șimleu Silvaniei, echipă care a bătut recent CSM Satu Mare cu 3-0.