Sătmăreanul Raul Oprea, medaliat cu bronz la Naţionalele U18 de judo

Scris de Ionuţ Blăjean, 23 februarie 2021 « Ştirea precedentă | Înapoi la index | Ştirea următoare »

La Poiana Braşov s-au desfăşurat zilele trecute finalele Campionatului Naţional de judo la individual, pentru juniorii II, adică cei sub 18 ani.

ACS Judo Master Satu Mare a avut în concurs patru sportivi, pentru că alţi doi s-au îmbolnăvit şi n-au putut participa. La categoria de +90 de kilograme, Raul Oprea a câştigat medalia de bronz după o luptă foarte aprinsă. Precizăm că la această categorie s-au înscris 16 sportivi, mulţi având kilograme cu mult peste 90.

Sătmăreanul are doar 95 de kg. Primul meci l-a câştigat, iar pe al doilea l-a pierdut. A intrat în recalificări, a câştigat toate meciuri şi a cucerit medalia de bronz.

“Din păcate, pentru medalia de bronz s-a întâlnit tot cu un sătmărean, de la CS Unio, şi aşa doar o singură medalie a putut să vină la Satu Mare. Înainte de lupta pentru medalia de bronz, Raul s-a accidentat foarte urât la picior şi aşa a urcat pe tatami în meciul pentru locul 3. Nu am putut să asistăm la festivitatea de premiere pentru că imediat după ultimul meci a trebuit să mergem să consultăm un medic. Din păcate are un deget rupt la un picior”, ne-a declarat antrenorul Attila Pelcz.

De la CS Judo Master Satu Mare au mai participat Răzvan Timoc (+90), Luca Felber (73 kg) şi Chris Felber (73 kg).

Abonează-te acum Online!
Adaugă un comentariu Ne păstrăm dreptul de a refuza publicarea comentariilor care nu respectă nişte reguli simple ale bunului simţ, care reprezintă atac la persoană, sau care sunt off-topic. Câmpurile marcate cu (*) sunt obligatorii.

Tastează numerele care apar! Exemplu: 7 5 unu şapte = 7517