Sătmăreanul Cristi Paul, eliminat în minutul 22 în meciul contra FCSB

Captură Pro X

Pe Cluj Arena se joacă în această seară meciul dintre Sănătatea Cluj şi FCSB, contând pentru 16-imile Cupei României la fotbal. În primul ”11” al echipei gazdă s-a aflat şi sătmăreanul Cristi Paul.

În vârstă de 21 de ani, fundaşul sătmărean a avut un început curajos de partidă. A avut câştig de cauza în dueluri contra unor adversari precum Dennis Man, Golofca, Artur Jorge şi nu numai. Dar meciul pentru el s-a terminat rapid. La o acţiune de atac a FCSB-ului, petrecută în minutul 22, Cristi Paul a blocat mingea cu mâna intenţionat în careu, ca aceasta să nu intre în poartă. Centralul Florin Andrei nu l-a iertat pe Cristi Paul, i-a arătat direct cartonaşul roşu şi a acordat lovitură de la 11 metri pentru FCSB. Sănătatea Cluj, echipă în serie cu Unirea Tăşnad în Liga 3, este condusă cu 3-0 din minutul 32, golurile fiind marcate de Man (min. 17, 22) D. Benzar (min. 32).

Cristi Paul este student la Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport din Cluj-Napoca. A plecat din Satu Mare în anul 2015, după desfiinţarea echipei FC Olimpia II, echipă la care a fost căpitan în sezonul 2014-2015.

FOTBAL, LIGA 1

Cum arată clasamentul după etapa 17-a?

Etapa a 17-a din SuperLiga României a avut câteva surprize, mai ales în ce privește echipele din partea superioară a clasamentului. Dacă FCSB a învins, previzibil, pe Dinamo, scor 1-0, următoarele două clasate, CFR Cluj și Rapid au pierdut puncte prețioase pe teren propriu și s-au îndepărtat de locul 1.